Częste mówienie męczy gardło? Tracisz głos, to daj mu...

  Częste mówienie męczy gardło? Tracisz głos, to daj mu odpocząć

  Paulina Targaszewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częste mówienie męczy gardło? Tracisz głos, to daj mu odpocząć
  1/2
  przejdź do galerii
  Nasz głos jest zjawiskiem akustycznym. Dochodzi do niego, kiedy wprawiamy w drgania więzadła głosowe, które rytmicznie i bardzo szybko oddalają i zbliżają się do siebie. Brzmienie i tonacja naszego głosu zależą od genów - stąd barwa naszego głosu jest często podobna do barwy głosu rodziców.
  To, jak będzie ostatecznie brzmiał nasz głos, kształtuje się jednak dopiero pomiędzy 14. a 16. rokiem życia. Wcześniej głos mamy wyższy, dziecięcy. W okresie pokwitania rozrastają się chrząstki i mięśnie krtani, struny głosowe, powiększa tchawica, gardło, jama ustna i jamy przynosowe. W efekcie tych procesów głos u dziewcząt obniża się o 3-4 tony, a u chłopców nawet o osiem (czyli o oktawę). Na skutek zmian hormonalnych głos u kobiet zmienia się także w trakcie miesiączki, dlatego śpiewaczki nie chcą wtedy koncertować.


  Inne zmiany brzmienia głosu spowodowane są specjalnymi szkoleniami lub chorobami czy złymi nawykami.

  Delikatne gardło
  Głos największą wartość ma dla osób, które wykorzystują go podczas pracy. Są to więc radiowcy, dziennikarze, prezenterzy, konferansjerzy, piosenkarze czy nauczyciele. To dla nich choroby gardła są więc najgroźniejsze i najbardziej uciążliwe. Skąd się biorą? Powodów może być wiele.

  Wymienić tu można m.in. niehigieniczny tryb życia, forsowanie głosu (krzyk), zażywanie używek, nawykowe odchrząkiwanie, palenie tytoniu, niedbałość o sprawność fizyczną czy stres, ale też niewłaściwą emisję i postawę podczas mówienia. Narząd głosowy jest bowiem bardzo delikatny. Wykorzystywany w nieprawidłowy sposób, ulega łatwo uszkodzeniu. Groźne jest nawet gwałtowne ochładzanie rozgrzanego mówieniem gardła. Po kilkugodzinnym mówieniu wypicie w czasie przerwy napoju prosto z lodówki działa inwazyjnie na rozgrzane gardło. Wskazane jest więc picie napojów w temperaturze pokojowej. Najlepsza dla gardła jest woda z cytryną, pod warunkiem, że nie mamy na nią uczulenia. Niektórzy foniatrzy zalecają wzbogacenie wody o witaminę A plus E. Wielu doświadczonych mówców proponuje, aby w przerwach między mówieniem żuć rodzynki, suszone morele czy inne owoce.

  Kiedy do lekarza
  Chrypka, kaszel, ból gardła i bezgłos - to najczęstsze objawy infekcji górnych dróg oddechowych. W cięższych przypadkach chrypka towarzyszy infekcjom całej błony śluzowej i krtani, a często przechodzi w bezgłos i przestajemy mówić. Nie musimy się jednak obawiać całkowitej utraty głosu. Może się ona pojawić tylko na skutek przeciążenia. Aby wszystko wróciło do normy, trzeba po prostu dać gardłu odpocząć. Niekiedy mamy jednak do czynienia nie tyle z przeciążeniem gardła, co z chorobą.

  Zwykłe zapalenie gardła, najczęściej wirusowe, może przebiegać bez gorączki albo z lekkim stanem podgorączkowym. Wtedy wystarczy leczenie domowymi sposobami - picie dużej ilości letnich napojów oraz stosowanie środków łagodzących ból - tabletek do ssania, płukanek czy aerozoli. Wskazane jest nieprzeciążanie strun głosowych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gardło

   Paula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przy bólu gardła ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia powietrza, picie dużych ilości płynów. Rewelacyjnie działa picie naparów z kwiatu lipy, czarnego bzu, herbatki z dodatkiem soku...rozwiń całość

   Przy bólu gardła ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia powietrza, picie dużych ilości płynów. Rewelacyjnie działa picie naparów z kwiatu lipy, czarnego bzu, herbatki z dodatkiem soku malinowego i miodu. Bardzo dobry jest również syrop z cebuli. Z produktów dostępnych w aptece dobry jest Lactoangin spray. Jest produktem naturalnym ponieważ zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego . Łagodzi ból gardła oraz pomaga przywrócić równowagę mikrobiologiczną jamy ustnej i gardłazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ból gardła

   myycha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak mnie bardzo boli gardło to płuczę je wodą z solą, czasami szałwią, a najczęściej to biorę pyramidonek z miodem i szałwią. Pomaga na ból, w pracy muszę dużo mówić i często boli mnie gardło, te...rozwiń całość

   Jak mnie bardzo boli gardło to płuczę je wodą z solą, czasami szałwią, a najczęściej to biorę pyramidonek z miodem i szałwią. Pomaga na ból, w pracy muszę dużo mówić i często boli mnie gardło, te sposoby mam wypróbowane :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama