RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa

  RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa

  JP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa

  RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa ©arc.

  RSO Road Tour – cykl spotkań promujących Regionalny System Ostrzegania rozpoczął się dziś w Katowicach. O zaletach RSO i znaczeniu systemu dla mieszkańców mówili m.in. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz wojewoda śląski Piotr Litwa. Na maj i czerwiec zaplanowanych jest kilkanaście spotkań promujących RSO. Odbędą się one w wybranych województwach.
  RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa

  RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa ©arc.

  RSO umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w telegazecie, a także w aplikacji na telefon. Przez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. W całym kraju aplikację RSO pobrano już kilkadziesiąt tysięcy razy.

  Od początku 2015 r. w województwie śląskim wygenerowano i udostępniono za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania 166 komunikatów.
  Dotyczyły one przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie – 82 komunikaty), hydrologicznych (np. stany wodowskazów – 8 komunikatów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy – 59 komunikatów). 17 komunikatów ogólnych dotyczyło m.in. blokad związanych z protestami, szczepień lisów przeciwko wściekliźnie oraz przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM 10.

  Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

  Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

  Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

  Jak nam powiedziała Marta Malik, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, udostępnianie informacji o zagrożeniach nie spowodowało wzrostu zatrudnienia w urzędzie. Zajmuje się tym zespół Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który do tej pory takie informacje pozyskiwał od policji, straży pożarnej i innych instytucji. Różnica polega na tym, że teraz je wysyła zainteresowanym osobom.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama