Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa

JP
RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa
RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania już działa arc.
RSO Road Tour – cykl spotkań promujących Regionalny System Ostrzegania rozpoczął się dziś w Katowicach. O zaletach RSO i znaczeniu systemu dla mieszkańców mówili m.in. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz wojewoda śląski Piotr Litwa. Na maj i czerwiec zaplanowanych jest kilkanaście spotkań promujących RSO. Odbędą się one w wybranych województwach.

RSO umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w telegazecie, a także w aplikacji na telefon. Przez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. W całym kraju aplikację RSO pobrano już kilkadziesiąt tysięcy razy.

Od początku 2015 r. w województwie śląskim wygenerowano i udostępniono za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania 166 komunikatów. Dotyczyły one przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie – 82 komunikaty), hydrologicznych (np. stany wodowskazów – 8 komunikatów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy – 59 komunikatów). 17 komunikatów ogólnych dotyczyło m.in. blokad związanych z protestami, szczepień lisów przeciwko wściekliźnie oraz przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM 10.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.

Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Jak nam powiedziała Marta Malik, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, udostępnianie informacji o zagrożeniach nie spowodowało wzrostu zatrudnienia w urzędzie. Zajmuje się tym zespół Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który do tej pory takie informacje pozyskiwał od policji, straży pożarnej i innych instytucji. Różnica polega na tym, że teraz je wysyła zainteresowanym osobom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!