Industriada 2015 może być rekordowa. Potem świetny nastrój...

  Industriada 2015 może być rekordowa. Potem świetny nastrój pryśnie?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Industriada 2014
  1/8
  przejdź do galerii

  Industriada 2014 ©Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni

  Industriada 2015: Wielkim nieobecnym tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego będzie Elektrociepłownia Szombierki.
  Industriada 2015: Tegoroczna Industriada ma szansę przyciągnąć rekordową liczbę gości. Być może wreszcie przełamana zostanie magiczna bariera 100 tysięcy uczestników. Przesłanki ku temu są mocne: po raz pierwszy w swej historii święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego trwać będzie dwa dni, po drugie zaś program zapowiada się naprawdę obiecująco.

  Wprawdzie podczas czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy przedsięwzięcia ujawnili tylko to, co przygotowali na "rozruch" imprezy oraz na jej zakończenie, obiecując przedstawienie reszty atrakcji za dwa tygodnie, ale i tak ów zwiastun robi wrażenie.
  Plenerowy koncert muzyków NOSPR, Jimka i Miousha, akustyczny występ Oberschliesen, czy elektroniczny Industrial Rave to naprawdę świetne wizytówki tego, co się będzie działo w regionie 12 i 13 czerwca.

  - Po tej edycji wszyscy w Polsce będą już wiedzieć, czym jest Industriada - zapowiedziała Gabriela Lenartowicz z zarządu województwa śląskiego. Nawet jeśli nieco przesadziła, to faktem jest, że marka imprezy staje się coraz bardziej rozpoznawalna poza granicami województwa.

  Pozostaje jednak pytanie: co po Industriadzie? Na ile zabytki znajdujące się na Szlaku przez pozostałe dni w roku są w stanie przyciągać zwiedzających? Nie ma tego problemu w zabrzańskim Guido, katowickim Nikiszowcu, czy tarnogórskich podziemiach, ale już o wielu innych obiektach tego samego powiedzieć nie można. Coraz większą niepewność budzi przyszłość Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Urzędnikom marszałka na razie nie przechodzi jeszcze przez gardło otwarta groźba wykreślenia tej "industrialnej katedry" ze szlaku, ale przyznają, że mają z nią kłopot.

  - Ten obiekt nie spełnia dziś podstawowego kryterium stawianego zabytkom ze szlaku to znaczy dostępności - mówi Adam Hajduga, kierownik promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak dodaje pod koniec roku podejmowane będą decyzje dotyczące składu Szlaku. Tyle, że akurat klucz do rozwiązania tej sytuacji leży nie w urzędzie marszałkowskim, lecz w Bytomiu. Tam zaś dotychczasowe próby dogadania się miasta z właścicielem obiektu, czyli firmą Fortum nie przyniosły żadnych konkretów. W efekcie Elektrociepłownia już po raz drugi nie weźmie udziału w Industriadzie. Oby nie było tak, że trzeciej szansy nie dostanie.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tym się zajmijcie.

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Bieńkowska: Zadzwoniłam do Włodka, czy skończyły się sprawy górnicze, przy których szarpią nam, mieszają… Ponieważ nie chcę się nimi zajmować, a chcę, bo mieszkam, i chciałabym, żeby jakoś tam...rozwiń całość

   Bieńkowska: Zadzwoniłam do Włodka, czy skończyły się sprawy górnicze, przy których szarpią nam, mieszają… Ponieważ nie chcę się nimi zajmować, a chcę, bo mieszkam, i chciałabym, żeby jakoś tam szło, ale było wczoraj spotkanie i Włodek mówi „Skończyliśmy, ale siedzimy jeszcze w ministerstwie”. A ja pomyślałam, kurde, może i pojechałam do tego ministerstwa, a tam normalnie siedzą i piją w ogóle wódkę (śmiech) cztery osoby i skończyłam z nimi ten dzień świąteczny… Mówię ci, żenada z tym całym górnictwem i z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w d**** miało całe górnictwo
   przez całe siedem lat. Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło. A ja to słyszałam naprawdę od roku, to na pewno. Tylko to nie jest moja kompetencja… Jest Tomek, który ma się tym zajmować, Tomczykiewicz. Tak zaczęli do mnie z tą kompanią chodzić, no to jest kwestia wszystkich spółek, nie tylko kompanii, która jest w sytuacji tak tragicznej…zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szlak gastonomiczno- piwny

   Teddy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Na Szlaku Zabytków Techniki największymi gwiazdami są producenci piwa i kilku cwanych prywaciarzy, mających dochodowe knajpy, w Zabrzu, Chorzowie....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Traci jakość

   G.n. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   INDUSTRIADA traci jakość. Coraz więcej piwa byle czego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama