Seniorzy są aktywni, a Żory chcą dla nich placu zabaw

  Seniorzy są aktywni, a Żory chcą dla nich placu zabaw

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawie 92-letni Stanisław Blaski z Żor popiera budowę placu zabaw dla seniorów na Pawlikowskiego
  1/2
  przejdź do galerii

  Prawie 92-letni Stanisław Blaski z Żor popiera budowę placu zabaw dla seniorów na Pawlikowskiego ©Dariusz Cybul / UM Żory

  W Żorach chcą zbudować plac zabaw dla seniorów z licznymi atrakcjami. Jak się okazuje, emeryci w naszym regionie podejmują się wielu różnych aktywności.
  Nasze babcie i dziadkowie już nie tylko dziergają serwetki, pieką najlepsze pod słońcem ciasta, ale również realizują swoje pasje, są aktywni, a co najważniejsze - wychodzą do ludzi. Na ciekawy pomysł wpadli mieszkańcy żorskiej dzielnicy Pawlikowskiego, którzy w przyszłym roku zbudują plac zabaw dla... seniorów, gdzie emeryci będą mogli np. zagrać sobie w szachy, a nawet w bule. Wszystkie atrakcje będą dostępne "pod chmurką".
  "Ogródek zabaw" dla emerytów będzie jednym z sektorów tworzonego właśnie Centralnego Placu Zabaw i Rekreacji, który składać będzie się z placu zabaw dla najmłodszych, placu zabaw dla młodzieży, siłowni "pod chmurką" i placu zabaw dla seniorów.

  - Brakuje w mieście atrakcji dla seniorów. W naszej dzielnicy chcemy stworzyć przyjazne miejsce dla mieszkańców w każdej grupie wiekowej. Dla seniorów myślimy o kąciku, w którym będzie można zagrać w szachy i bule popularne choćby we Francji - potwierdza Krzysztof Sadlok z żorskiej dzielnicy Pawlikowskiego.

  Plac zabaw dla seniorów zostanie utworzony w sercu dzielnicy, w otoczeniu drzewek, z dala od gwaru ulicy, między osiedlowymi blokami z numerami: 5, 22, 20, 8 i 6 oraz pawilonami handlowymi. - "Ogródek zabaw" dla emerytów będzie oazą spokoju. Miejscem, który sprawi, że seniorzy będą chcieli wyjść z czterech ścian, na świeże powietrze i skorzystać z rekreacji i relaksu - dodaje Michał Miłek, radny i przewodniczący zarządu dzielnicy Pawlikowskiego.

  - Mamy pewny zarys, jak ma wyglądać plac zabaw dla seniorów, ale zbieramy wszystkie sugestie i pomysły - dodaje Michał Miłek. Propozycje można zgłaszać na adres: milekmi2@wp.pl.

  Seniorzy w Żorach chwalą pomysł budowy placu zabaw.

  - Jeśli zdrowie dopisze, chętnie przyjadę autobusem zobaczyć nową atrakcję. Chętnie na niej poćwiczę - mówi nam prawie 92-letni Stanisław Blaski, mieszkaniec z żorskiej dzielnicy Kleszczówka, który jest jedną z "twarzy" kampanii mieszkaniowej "Zostań Moim Sąsiadem". I jest dowodem na to, że można być aktywnym w każdym wieku. - Spacery to podstawa, nie ma co siedzieć w domu - mówi nasz bohater.

  Okazuje się, że w województwie śląskim coraz częściej pojawiają się inicjatywy skierowane dla osób starszych.

  Dla przykładu w Jastrzębiu-Zdroju mamy festiwal seniora, podczas którego emeryci próbują swoich sił m.in. w tańcu country, czy uczestniczą w pokazach mody. W Gliwicach są organizowane zajęcia fitness dla seniorów. W Chorzowie seniorzy tworzą jeszcze np. swoją telewizję. W tym mieście działa również Chorzowska Akademia Seniora, w ramach której emeryci biorą udział w różnych warsztatach np.: językowych i dziennikarskich.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama