Industriada 2015 będzie rekordowa. Potem świetny nastrój...

  Industriada 2015 będzie rekordowa. Potem świetny nastrój pryśnie?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Industriada 2015 - atrakcje

  Industriada 2015 - atrakcje ©infografika Marek Michalski / Dziennik Zachodni

  Industriada 2015. - Po tej edycji wszyscy w Polsce będą już wiedzieć, czym jest Industriada - zapowiedziała Gabriela Lenartowicz z zarządu województwa śląskiego. Nawet jeśli nieco przesadziła, to faktem jest, że marka imprezy staje się coraz bardziej rozpoznawalna poza granicami województwa. Wielkim nieobecnym tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego będzie Elektrociepłownia Szombierki.
  Industriada 2015 - atrakcje

  Industriada 2015 - atrakcje ©infografika Marek Michalski / Dziennik Zachodni

  Tegoroczna Industriada ma szansę przyciągnąć rekordową liczbę gości. Być może wreszcie przełamana zostanie magiczna bariera 100 tysięcy uczestników. Przesłanki ku temu są mocne: po raz pierwszy w swej historii święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego trwać będzie dwa dni, po drugie zaś program zapowiada się naprawdę obiecująco. Wprawdzie podczas czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy przedsięwzięcia ujawnili tylko to, co przygotowali na "rozruch" imprezy oraz na jej zakończenie, obiecując przedstawienie reszty atrakcji za dwa tygodnie, ale i tak ów zwiastun robi wrażenie.
  Plenerowy koncert muzyków NOSPR, Jimka i Miousha, akustyczny występ Oberschliesen, czy elektroniczny Industrial Rave to naprawdę świetne wizytówki tego, co się będzie działo w regionie 12 i 13 czerwca.

  Pozostaje jednak pytanie: co po Industriadzie? Na ile zabytki znajdujące się na Szlaku przez pozostałe dni w roku są w stanie przyciągać zwiedzających? Nie ma tego problemu w zabrzańskim Guido, katowickim Nikiszowcu, czy tarnogórskich podziemiach, ale już o wielu innych obiektach tego samego powiedzieć nie można. Coraz większą niepewność budzi przyszłość Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Urzędnikom marszałka na razie nie przechodzi jeszcze przez gardło otwarta groźba wykreślenia tej "industrialnej katedry" ze szlaku, ale przyznają, że mają z nią kłopot.

  - Ten obiekt nie spełnia dziś podstawowego kryterium stawianego zabytkom ze szlaku, to znaczy dostępności - mówi Adam Hajduga, kierownik promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak dodaje pod koniec roku podejmowane będą decyzje dotyczące składu Szlaku. Tyle, że akurat klucz do rozwiązania tej sytuacji leży nie w urzędzie marszałkowskim, lecz w Bytomiu. Tam zaś dotychczasowe próby dogadania się miasta z właścicielem obiektu, czyli firmą Fortum nie przyniosły żadnych konkretów. W efekcie Elektrociepłownia już po raz drugi nie weźmie udziału w Industriadzie. Oby nie było tak, że trzeciej szansy nie dostanie.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pani Lenartowicz

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jakie powiązania z Industriadą ma pani Lenartowicz, prócz tego, że jest w zarządzie Urzędu Marszałkowskim. Kiedy to święto powstawało ona szefowała Funduszowi Środowiska.
   Już niedługo się...rozwiń całość

   Jakie powiązania z Industriadą ma pani Lenartowicz, prócz tego, że jest w zarządzie Urzędu Marszałkowskim. Kiedy to święto powstawało ona szefowała Funduszowi Środowiska.
   Już niedługo się przekonamy na ile ona czuje, że tymi obiektami możemy w cudowny sposób promować swój region a w Polsce już jest bardzo wielu, którzy to święto doceniają.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama