Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Bez wolnego za Zielone Świątki

Beata Sikora-Nowakowska
Skoro Zielone Świątki wypadają w niedzielę, 24 maja, to czy pracownikowi przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny w dniu powszednim? Czy są jakieś święta, za które pracodawca musi dać nam dodatkowo inny dzień wolny od pracy? Edek z Bytomia

Pracownicy nie otrzymają za Zielone Światki innego dnia wolnego od pracy, bowiem tylko święto przypadające w okresie od poniedziałku do soboty obniża wymiar czasu pracy (liczbę dni) do przepracowania w okresie rozliczeniowym. Zatem jeśli święto przypada w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku obniżenia wymiaru czasu pracy i nie musi udzielać dodatkowego dnia wolnego od pracy.

W maju 2015 r. pracownik powinien przepracować 160 godzin lub 20 dni. Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje wtedy, kiedy święto przypada w innym dniu niż niedziela. W 2015 r. dwa ustawowe święta przypadają w sobotę. Są to 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, i 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

W okresie rozliczeniowym, w którym przypadają te święta, pracodawca obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego z tych świąt i wyznaczy inne dni wolne. W sierpniu 2015 r. pracownik przepracuje 160 godzin, w grudniu 2015 r. 168 godzin. Natomiast w przypadku osób wykonujących normalnie pracę w niedzielę i pracujących w przypadające wtedy święto, stosuje się takie przepisy, jak przy pracy w zwykłą niedzielę.

Pracodawca musi takiej osobie zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli pracownik nie może wykorzystać tego dnia ani w tym terminie, ani do końca ok-resu rozliczeniowego, to przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia, który wynosi 100 proc. dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę - za ka-żdą godzinę pracy w niedzielę.

Niedziela to - bez względu na Zielone Świątki - i tak dla większości z nas dzień wolny od obowiązków zawodowych. Ponieważ są one dniem ustawowo wolnym od pracy, przypominam, że praca w tym dniu jest niedozwolona w placówkach handlowych. Praca w niedzielę jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Zakaz obowiązuje każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce, niezależnie od zajmowanego stanowiska, w tym pracowników e-sklepów. W tych dniach pracę mogą wykonywać tylko właściciele placówek handlowych lub osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!