Na co może liczyć mama [NASZE SPRAWY]

  Na co może liczyć mama [NASZE SPRAWY]

  Jadwiga Jenczelewska, Aleksandra Brzezina, Barbara Nieszporek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Każda pracująca mama może u pracodawcy złożyć wniosek o sześć tygodni dodatkowego urlopu

  Każda pracująca mama może u pracodawcy złożyć wniosek o sześć tygodni dodatkowego urlopu ©Andrzej Banaś

  Jakie uprawnienia mają pracownice w ciąży i po urodzeniu dziecka. Dzisiaj I część przepisów obowiązujących w Polsce, jutro część II.
  Każda pracująca mama może u pracodawcy złożyć wniosek o sześć tygodni dodatkowego urlopu

  Każda pracująca mama może u pracodawcy złożyć wniosek o sześć tygodni dodatkowego urlopu ©Andrzej Banaś

  Jak wyliczyli demografowie, w 2050 roku w Polsce ubędzie 6 milionów obywateli, bo rodzi się coraz mniej dzieci. Jeszcze niedawno chełpiliśmy się tym, że jesteśmy prawie 40-milionowym narodem. Jeżeli nie odwrócimy niekorzystnych tendencji demograficznych, staniemy się w realnej przyszłości ponad 30-milionowym krajem. A gdy jeszcze uwzględnimy dużą emigrację zarobkową - głównie młodych rodzin na dorobku - i potężniejącą armię emerytów w sędziwym wieku, jest się czego bać.


  Dlatego, biorąc pod uwagę zawodowe aspiracje młodych Polek, tak ważne jest, aby dobrych, rozwojowych miejsc pracy przybywało w polskich firmach. Rozwojowych, to także takich, które patrzą łaskawym okiem na swoje pracownice spodziewające się potomstwa.
  A na co dziś mogą one liczyć, jeśli pracują? Specjalnie dla Czytelników DZ takie zestawienie przygotowały Barbara Nieszporek i Aleksandra Brzezina - obie panie z Działu Rachunkowości Grupy Gumułka. Jutro część druga opracowania.

  Najważniejszym przywilejem pracującej mamy jest przysługujący jej urlop macierzyński. Jego długość określa się następująco:

  20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  33 tygodnie - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

  Uwaga!
  Pracownica nie ma obowiązku wykorzystywać całego urlopu macierzyńskiego. Może zrezygnować z dalszej jego części po 14 tygodniach trwania tego urlopu.
  Dodatkowo, i to każdej pracownicy, przysługuje prawo do wnioskowania u pracodawcy o dodatkowe sześć tygodni urlopu, z tego względu, że nie jest on obowiązkowy do wykorzystania. Obowiązkiem pracodawcy jest natomiast uwzględnić taki wniosek.
  Kodeks pracy gwarantuje wypłatę zasiłku macierzyńskiego przez cały okres urlopu macierzyńskiego.

  100 procent płacy na L4 w czasie ciąży


  Pracownica zyskuje określone uprawnienia przysługujące w okresie ciąży już od chwili, gdy poinformuje pracodawcę o tym fakcie. Ponieważ nie każda ciąża przebiega bez problemów, pracownica może przedstawić w miejscu zatrudnienia zaświadczenie lekarskie dotyczące swojego stanu zdrowia, które jest równoznaczne z jej niezdolnością do wykonywania obowiązków. Ten rodzaj zwolnienia jest pełnopłatny, co oznacza, że pracownica w ciąży niezdolna do świadczenia pracy otrzyma 100 procent średniego wynagrodzenia #z 12 ostatnich miesięcy.

  Uprawnienia dla pracownicy w ciąży oznaczają, że:
  1. nie może być zatrudniona przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,
  2. nie może otrzymać wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy. Rozwiązanie umowy przez pracodawcę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji,
  3. jeśli jest zatrudniona na u-mowę o pracę zawartą na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, musi mieć przedłużoną umowę do dnia porodu; zapis ten nie dotyczy umów na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc i tzw. umów na zastępstwo,
  4. nie może zostać zatrudniona w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, ani też zostać oddelegowana poza stałe miejsce pracy - przepisy te dotyczą także pracownika opiekującego się dzieckiem do 4. roku życia,
  5. musi uzyskać pozwolenie od pracodawcy na zwolnienie od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli nie mogą one być przeprowadzone poza godzinami pracy - pracownicy przysługuje wtedy pełne wynagrodzenie,
  6. w przypadku stwierdzenia niezdolności związanych z ciążą do wykonywania dotychczasowych obowiązków przez pracownicę, pracodawca jest obowiązany zapewnić jej inne zadania, zaproponować inne stanowisko. Pracownica zachowuje jednak wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości. Jeżeli przeniesienie do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, należy jej się dodatek wyrównawczy, a po powrocie z urlopu macierzyńskiego kobieta ma prawo wrócić do uprzednio wykonywanej pracy. Dodatek wyrównawczy powinien być wypłacany przez okres, w którym pracownica wykonywała wskazaną przez pracodawcę pracę, skutkującą obniżeniem wynagrodzenia. Jego wysokość odpowiada różnicy pomiędzy wynagrodzeniem wypłacanym pracownicy przed przeniesieniem jej do innej pracy a pensją otrzymywaną po przeniesieniu na nowe stanowisko lub otrzymywaną po skróceniu czasu pracy ze względu na ciążę.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama