Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księżyc z Piekar Śląskich robi furorę. Astronomiczna pasja Bartosza Wojczyńskiego

Iwona Makarska
Bartosz Wojczyński
Bartosz Wojczyński Iwona Makarska
Czyste niebo, a na nim mnóstwo lśniących gwiazd, planet i innych obiektów kosmicznych. To właśnie w taką noc z połączenia 32 tys. klatek filmowych powstała jedna, niezwykła fotografia o wysokiej rozdzielczości. Księżyc w pełni ze swojego balkonu na trzecim piętrze zarejestrował 25-letni Bartosz Wojczyński z Piekar Śląskich.

Piekarzanin Bartosz Wojczyński z 32 tys. klatek filmowych stworzył jedną fotografię księżyca. Pomocne były teleskop i kamerka, potrafiąca zebrać 160 klatek na sekundę. Wydobycie różnic kolorystycznych na powierzchni tarczy księżyca i stworzenie barwnego zdjęcia było możliwe dzięki porównaniu różnic z filtrów podczerwonego i fioletowego. Składanie za pomocą specjalnego programu komputerowego finalnej fotografii mającej około 70 GB zajęło ponad pięć godzin.

– Mieszkam w mieście, a dla astronoma nie jest to najlepsze miejsce na prowadzenie obserwacji. Księżyc jest na
tyle jasny, że to zaświetlenie, które mamy na Śląsku nie przeszkadza – wyjaśnia swój wybór obiektu do fotografowania piekarzanin.

Bartosz Wojczyński z zawodu jest informatykiem. Wyróżniają go niezwykła wiedza astronomiczna i pasja do fotografowania. Piekarzanin niebo z zaciekawieniem obserwował już w wieku 7 lat. Teraz - jak twierdzi - astronomii poświęca 90 proc. swojego wolnego czasu. Oprócz księżyca zafascynowany jest także długoczasowymi ekspozycjami nocnego nieba.

– Ustawiam aparat na statywie z szerokim obiektywem, zostawiam go na kilka godzin i mogę osiągnąć ładny ruch gwiazd – mówi Wojczyński. – Ostatnio byłem na Teneryfie i w obserwatorium astronomicznym na wysokości 2, 5 km udało mi się uchwycić sześciogodzinny ruch nieba. Gwiazdy zatoczyły jedną czwartą łuku – opowiada.
Zdjęcie z Teneryfy osiągnęło sukces. Pojawiło się na kilku blogach fotograficznych. Ale piekarzanin najwiekszą satysfakcję ma z tego, że z czarno-białych klatek może osiągać kolorowe zdjęcia.

Fotografia księżyca jest wyjątkowa. Ale zapytaliśmy naszego rozmówcę, czy obok tej, jest jeszcze tak szczególna. – W 2013 roku aparatem fotograficznym w Chorwacji zrobiłem zdjęcie gwiazd. Po kilku godzinach naświetlania rozmyły się. Był efekt. Zdjęcie to znalazło się w kalendarzu firmy Delta Optical na rok 2014 rok – mówi Wojczyński.

Astrofotografia uważana za dość trudną dziedzinę fotografii. Przeszkód do uzyskania dobrego zdjęcia jest wiele. Najważniejsze są warunki obserwacyjne. Sporym wyzwaniem jest znalezienie miejsca, gdzie one są idealne. Nie może być ani jednej chmurki na niebie.

W najbliższym czasie Bartosz Wojczyński planuje zająć się dalszym fotografowaniem księżyca. – To było moje pierwsze zdjęcie księżyca, a zyskało taką popularność. Dlatego mam nadzieję, że następne będą jeszcze lepsze. Każdej pogodnej nocy będę próbował fotografować księżyc – mówi astrofotograf. Nie wyklucza też otwarcia działalności związanej z astrofotografią, np. sprzedaży zdjęć jako plakatów czy obrazów na ścianę.

Piekarzanin jest także autorem programu astronomicznego „Periapsis”, służącego do zaawansowanej analizy i symulacji ruchu nieba i obiektów na nim się poruszających. Informacje o nim znajdują się na www.facebook.com/periapsis.eu. Obszerną galerię zdjęć Wojczyńskiego można obejrzeć na jego stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!