Ważne
  Chętnie żyjemy ponad stan

  Chętnie żyjemy ponad stan

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy województwa śląskiego mają najwięcej niespłaconych długów w Polsce - tak wynika z kolejnego, piątego już (są sporządzane od sierpnia 2007 r.) raportu, przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej.
  Raport ukaże się dziś. Wykazuje długi większe od 200 zł, a niespłacane przez co najmniej 60 dni, zarejestrowane w bazie spółki oraz w Biurze Informacji Kredytowej i Związku Banku Polskich. Są to np. nieuregulowane rachunki za prąd, telefon, czynsz, opłaty leasingowe i niespłacane kredyty (hipoteczne czy konsumpcyjne).

  W pierwszej dziesiątce rankingu klientów wysokiego ryzyka znaleźli się mieszkańcy aż ośmiu miast z naszego regionu.
  Ranking najbardziej opornych dłużników Polski otwierają katowiczanie, potem są mieszkańcy Bytomia i Rudy Śląskiej, Chorzowa, Rybnika, Zabrza, Sosnowca i Gliwic. Z opłatami zalega co piąty katowiczanin, w Bytomiu odsetek dłużników jest o połowę mniejszy, a w zamykających dziesiątkę Gliwicach z opłatami zalega 6,2 proc. mieszkańców. Rekordzista zaciągnął 5,5 mln zł kredytu, a wszyscy dłużnicy regionu mają do zapłaty ok. 1,120 mld zł. Nieuregulowane długi obciążają konto 168 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego.

  - Źródłem zadłużenia są głównie niespłacone kredyty na zakup towarów, usług, papierów wartościowych, pożyczki oraz kredyty mieszkaniowe - tłumaczy Lidia Roman z InfoMonitora.

  Skąd się to wzięło? - Kiedyś ten rynek był pod szczególną opieką państwa, a po roku 1989 zaczął funkcjonować na rynkowych zasadach. Część osób otworzyła własny biznes, ale zbyt optymistycznie oceniła swoje możliwości i nie poradziła sobie na rynku - tłumaczy Przemysław Barbrich z ZBP. - Mamy do czynienia z dużą liczbą, ale stosunkowo niskich zadłużeń, a to jeszcze nie przekreśla nadziei na wyjście tych osób z kłopotów - dodaje.

  Prof. Andrzej Barczak z katowickiej Akademii Ekonomicznej mówi, że ważniejszym od liczby dłużników jest charakter ich zadłużenia. - Jeśli konsument ma kartę płatniczą i możliwość niewielkiego zadłużenia, to nie ma się co dziwić, że z tego korzysta. Niepokój pojawiłby się wtedy, gdyby ludzie masowo nie spłacali kredytów hipotecznych - mówi.

  Socjolodzy zastanawiają się też nad przyczynami, dla których mieszkańcy naszego regionu, tradycyjnie postrzegani jako niechętni do zaciągania finansowych zobowiązań, radykalnie zmienili swoje postawy.
  - Być może zadziałał efekt wahadła - długo baliśmy się czegoś, ale jak już się przełamaliśmy, to na całego. Patrzyliśmy na innych i doszliśmy do wniosku, że skoro inni biorą kredyty, a my, nie zadłużając się, nie osiągamy nic więcej, to może warto też spróbować. Doszło do "oswojenia" wcześniejszej nieufności - mówi dr Krzysztof Łęcki z Uniwersytetu Śląskiego.

  Lista dłużników  Już z majowego raportu InfoMonitora wynikało, że przodujemy w rankingu klientów "wysokiego ryzyka". Średnia kwota zaległości w naszym regionie wynosiła 8 tys. zł (przy średniej krajowej ponad 5,6 tys. zł), zaś Katowice z ponad 57,6 tysiącami osób w rejestrze dłużników były niekwestionowanym liderem wśród 12 największych miast Polski. Oto dane z maja:

  Śląskie: 1054 mln zł.
  Mazowieckie: 937 mln zł.
  Wielkopolskie: 604 mln zł.
  Dolnośląskie: 540 mln zł.
  Pomorskie: 477 mln zł.
  Łódzkie: 469 mln zł.
  Kujawsko-Pomorskie: 445 mln zł.
  Małopolskie: 391 mln zł.
  Zachodniopomorskie: 388 mln zł
  Lubelskie: 199 mln zł.
  Warmińsko-Mazurskie: 197 mln zł.
  Lubuskie: 174 mln zł.
  Podkarpackie: 146 mln zł.
  Opolskie: 136 mln zł.
  Świętokrzyskie: 121 mln zł.
  Podlaskie: 80 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama