W Sosnowcu dla papieża Jana Pawła II zaśpiewa nawet Anioł

  W Sosnowcu dla papieża Jana Pawła II zaśpiewa nawet Anioł

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Sosnowcu dla papieża Jana Pawła II zaśpiewa nawet Anioł
  Kuria sosnowiecka spytała wiernych, kim był dla nich Jan Paweł II. Dla 87,7 proc. to święty, wzór do naśladowania, dla 4,5 proc. postać historyczna, a tylko 2,1 proc. respondentów widzi w papieżu Polaku bohatera narodowego.
  W Sosnowcu dla papieża Jana Pawła II zaśpiewa nawet Anioł
  Im więcej czasu upływa od śmierci papieża (2 kwietnia mija sześć lat), tym częściej dostrzegamy w jego działaniach ponadczasowe wartości. Polityczna rola Jana Pawła II (poparcie dla antykomunistycznej opozycji w Polsce i stymulowanie demokratycznych przemian) schodzi na plan drugi.

  Wyniesienie papieża Polaka na ołtarze spowoduje m.in. to, że powstaną oficjalne teksty modlitw do błogosławionego. Jednak Polacy już od dawna proszą go w swoich modłach o wstawiennictwo.

  Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, zleconych przez tygodnik katolicki "Niedziela", wiemy, że już modli się do niego dwóch na trzech pytanych wiernych praktykujących. Im mniejsza miejscowość, z której pochodzi pytana osoba, tym częściej w swoich modlitwach odwołuje się do wstawiennictwa Jana Pawła II.

  Do beatyfikacji naszego papieża dojdzie 1 maja. Tego dnia w Sosnowcu na placu Papieskim o godz. 20 odbędzie się Nabożeństwo Wdzięczności, podczas którego ma dojść do połączenia telefonicznego z przebywającym w Watykanie biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem. Centralne uroczystości beatyfikacyjne w województwie śląskim planowane są na sobotę, 7 maja, kiedy na placu Papieskim odbędzie się wielki koncert.

  - Z dotychczasowych informacji wynika, że w Sosnowcu wystąpią m.in. Magda Anioł z zespołem, nowa Arka Noego, rockowa Katolika Front, a także chór Deus Meus - mówi ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy Kurii.
  Atrakcją dla publiczności będzie też nagrana przez dziennikarzy TVP Katowice rozmowa z jednym z najbliższych współpracowników papieża, z abp. Piero Marinim, papieskim ceremoniarzem.

  Plac może pomieścić 40-50 tys. osób. W jego okolicy zostaną ustawione stoiska kulinarne.

  Drogi Rzym


  Wbrew wcześniejszym informacjom do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne nie pojadą dwa miliony, ale ok. trzystu tysięcy wiernych.

  Okazuje się, że Polaków wystraszyły horrendalnie wysokie ceny hoteli. Dla tych, którzy chcą zapłacić taniej Włosi przygotowali miasteczka namiotowe. Wejście na plac św. Piotra jest oczywiście bezpłatne i wierni nie muszą kupować żadnych biletów, ale o tym czy dostaniemy się zdecyduje kolejność przybycia.

  Obowiązywać będzie bowiem zasada kto pierwszy, ten lepszy. Pociesza fakt, że miejsca można już zajmować na noc przed uroczystościami. Organizatorzy polecają zakup za kilkanaście euro Special JPII PASS, który będzie uprawniał do bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej w określonych strefach Rzymu, a także do otrzymania mapy i prowiantu.

  Jak zapamiętałeś dzień 2 kwietnia 2005 roku? Pisz w komentarzach!

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zapamiętałaś dzień 2.04

   vika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Dzień 2 kwietnia zapamiętałam jako najszczęśliwszy w moim życiu. W tym dniu urodziłam SYNA.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama