Nowe Muzeum Śląskie: na 37 dni przed otwarciem. 150 osób...

  Nowe Muzeum Śląskie: na 37 dni przed otwarciem. 150 osób pracuje przy ekspozycjach [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe Muzeum Śląskie: na 37 dni przed otwarciem. 150 osób pracuje przy ekspozycjach [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii
  Do kosztów utrzymania nowego Muzeum Śląskiego dołoży się resort kultury i budżet państwa – taką deklarację złożyła w środę w Katowicach Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Deklaracja padła na 37 dni przed otwarciem nowej siedziby MŚ na terenie po kopalni Katowice
  - Siadamy z marszałkiem do stołu i ustalamy nowy budżet Muzeum Śląskiego, aby nie tylko Ślązacy ponosili koszty utrzymania nowego muzeum, ale także budżet państwa – zapowiedziała Omilanowska. Decyzję uzasadniła krótko: placówka jest ważna nie tylko dla regionu, ale i całej Polski.

  - Otwarcie muzeum w nowej siedzibie to w symbolicznym znaczeniu akt wielkiej sprawiedliwości dziejowej – dodała nawiązując w ten sposób do muzeum wybudowanego w Katowicach w międzywojniu, którego nigdy oficjalnie nie otwarto, bo zostało zniszczone przez hitlerowców.


  Omilanowska wizytowała w środę muzeum i przygotowywane tu ekspozycje. - Mogę odetchnąć z ulgą. Uda się otworzyć muzeum dla publiczności w zapowiedzianym terminie – podsumowała. Termin to 26 czerwca. Tego dnia muzeum, wystawy stałe i czasowe zlokalizowane na podziemnych powierzchniach ekspozycyjnych zostaną udostępnione mieszkańcom Śląska. Festiwal otwarcia potrwa trzy dni: od piątku do niedzieli. W tym czasie muzealnicy szacują, ze gmach odwiedzi 12 tysięcy osób.

  26 i 28 czerwca muzeum otwarte będzie od 10. do 20., zaś 27 czerwca od 16. do 20.

  Przez pierwsze trzy dni, ale także pierwszy miesiąc po otwarciu, muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie. Na festiwal otwarcia konieczne będą jednak bezpłatne wejściówki, których rezerwacja ruszy 1 czerwca przez specjalnie uruchomiony system rezerwacyjny, ale będzie je można zamówić także telefonicznie.

  - Nie chcemy chaosu, paniki, ale też nie chcemy, aby chcący nas odwiedzić stali w długich kolejkach bez gwarancji, że uda im się wejść do muzeum – uzasadniała pomysł Alicja Knast, dyrektor MŚ. Rezerwacja będzie konieczna tylko w trakcie festiwalu otwarcia, od wtorku - 30 czerwca - muzeum będzie można odwiedzić z marszu.

  Jak dodawała aktualnie nad przygotowaniem ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Śl. Pracuje około 150 osób. W festiwal otwarcia zaangażowani zostaną dodatkowo wolontariusze, których nabór wczoraj się skończył. Na ogłoszenie muzeum odpowiedziało aż 140 osób, w większości młodych, ale także przedstawiciele starszych pokoleń.

  26 czerwca w muzeum otwartych zostanie pięć z sześciu planowanych tu wystaw stałych. Dopiero po wakacjach udostępniona zostanie ta dotycząca sztuki sakralnej, zaś w trakcie festiwalu otwarcia MŚ zobaczymy wystawę Plastyki Nieprofesjonalnej, historyczną - "Światło historii" - dotyczącą historii Górnego Śląska, dwie ekspozycje pod hasłem Sztuka Polska: Galeria Malarstwa Polskiego od 1800 do 1945 roku i Galeria Sztuki Polskiej po 1945 r. oraz Laboratorium Przestrzeni Teatralnych.

  Największą (zajmie 1400 m kw. z 6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej) z wystaw będzie ta dotycząca historii Górnego Śląska. Znajdziemy na niej 2200 grafik i fotografii, 400 obiektów, 320 artykułów, 165 biogramów, 160 plansz ekspozycyjnych, 35 paneli interaktywnych, 35 projekcji wideo i 17 słuchowisk.

  Dodatkowo inauguracji stałej ekspozycji towarzyszyć będzie otwarcie trzech wystaw czasowych (wystawy czasowe będą się pojawiały w galeriach regularnie). W Galerii jednego dzieła pokazana zostanie instalacja Leona Tarasewicza pod tytułem „Modry”, przygotowana specjalnie na otwarcie MŚ, która ma wyrażać, jak artysta rozumie Śląsk. Z kolei Galerię Plastyki Nieprofesjonalnej wzbogaci ekspozycja grafiki Jana Nowaka, zaś na najniższym poziomie gmachu zaprezentowana zostanie wystawa „Muzeum w organizacji. Muzeum z wyobraźni”, która jak zapowiadają muzealnicy, w dość przewrotny i nietypowy sposób ma opowiadać historię muzeum i regionu. Otwarciu MŚ towarzyszyć będą koncerty, projekcje, formy teatralne i warsztaty na terenie muzeum w strefie kultury, w których wziąć będą mogli udział wszyscy, także osoby, które nie zdążą zarezerwować wejściówek. W programie jest m.in. plenerowe widowisko świetlme.

  Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego kosztowała około 273 mln zł, z tego ponad 181 mln zł to dofinansowanie unijne dla tej inwestycji, reszta to wkład własny województwa śląskiego, zaś 2,3 mln zł to dotacja ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przekazał także 5,7 mln zł na zorganizowanie wystaw stałych w nowej siedzibie MŚ.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *WYBORY PREZYDENCKIE 2015 NA ŻYWO: WYNIKI, GŁOSOWANIE, OPINIE
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naziole

   Lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jacy "hitlerowcy"? Przecież to byli Niemcy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naziści rozburzyli w 1939 gmach MŚ, a Ślonzoki odbudowali.

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Nic nie cieszy Ślonzoka bardzij niż pokozanie nazistom jak som malutcy i cieniutcy, buuuahahahaha


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polackie naziSSty SStalina ?

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   SAnDUPMEN WALI AFIO PROPAGAŃBA =POLSKI PRZEMYSŁ MUZEALNY I PROPAGANDY CYNZURY HISSTERYCZNY . POLITYCZNY PRZEMYSŁ CFaniaKUF i SSzuji POLACTFA CO TUROBIĆ By SIE NIY NAROBIĆ ZAROBIĆ I INNYCH STALE W...rozwiń całość

   SAnDUPMEN WALI AFIO PROPAGAŃBA =POLSKI PRZEMYSŁ MUZEALNY I PROPAGANDY CYNZURY HISSTERYCZNY . POLITYCZNY PRZEMYSŁ CFaniaKUF i SSzuji POLACTFA CO TUROBIĆ By SIE NIY NAROBIĆ ZAROBIĆ I INNYCH STALE W UJA Po POLCKU ZOOroBIĆ KU UCIESZE UJOaf.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj boli wos naziści to Śląskie muzeum w Katowicach, hehehehehe

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Jak wos boli pokozaliście w 1939. Rozebraliście wtedy nowoczesny, dopiero co wybudowany za pijondze Ślonzoków gmach MŚ. Kamień po kamieniu, cegła po cegle, kiere ukradliście i wywioźli do Berlina....rozwiń całość

   Jak wos boli pokozaliście w 1939. Rozebraliście wtedy nowoczesny, dopiero co wybudowany za pijondze Ślonzoków gmach MŚ. Kamień po kamieniu, cegła po cegle, kiere ukradliście i wywioźli do Berlina. Ale my je odbudowali. I stoi i świadczy o polskości Śląska. A swoje nazistowskie mszyny parowe możecie se wsadzić do rzici. Zrobiom wom dobrze, ciuff ciuff aaaaaa aaaaa, hehehehehezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama