Kryminalna (i nie tylko) historia Częstochowy

  Kryminalna (i nie tylko) historia Częstochowy

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kryminalna (i nie tylko) historia Częstochowy

  ©janusz strzelczyk

  Jarosław Kapsa wykonał iście benedyktyńską pracę, gormadząc tysiące informacji o Częstochowie z początków XX wieku. Tak powstała dwutomowa książka "Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w XX w".
  Kryminalna (i nie tylko) historia Częstochowy

  ©janusz strzelczyk

  "Z chwilą, gdy w kraju istnieje wyższa szkoła kroju i szycia, sprowadzanie toalet i strojów z zagranicy i wywożenie pieniędzy do Wiednia i do Paryża jest nie tylko zbytecznym ale nawet zdrożnym. Najwybredniejszym bowiem gustom sprostać może krojczyni i krawcowa, która ukończyła wyższą szkołę kroju i szycia pod osobistym kierunkiem mistrzyni cechu warszawskiego i paryskiej akademii nagrodzonej zlotym medalem w stolicy Francji, p. Gniewkowskiej".
  Szkoła taka mieściła się na rogu drugiej alei Najświętszej Maryi Panny i ulicy Dojazd (dzisiaj ul. Piłsudskiego)."

  Jak widać autorowi udało się bezbłędnie uchwycić ducha czasów, którym poświęcona jest jego książka.

  - Praca nad tą książką zajęła mi pięć lat - mówi Jarosław Kapsa. Początkowo zebrane materiały ukazywały się w odcinkach na stronie internetowej. Zamysłem autora, który mu się w pełni powiódł, było pokazanie życia codziennego częstochowian. Wydarzenia polityczne, militarne są na drugim planie. W książce znajdziemy wiadomości o repertuarze kina, o tym, co serwowano w restauracjach, kawiarniach.

  Jest też mnóstwo ciekawostek - np. w latach 1906-1908 komendantem brygady częstochowskiej byłpłk Jarosław Cerwinka, przyszły twórca armii czechosłowackiej .

  W gazetach jest dużo informacji kryminalnych i obyczajowych. Jarosław Kapsa podkreśla, że inspiracja do napisania książki wynikała z tego, że to, jacy jesteśmy dzisiaj, jest dziedzictwem poprzednich pokoleń. To one formowały nas w oparciu o doświadczenia dnia codziennego. Również szereg naszych problemów i konfliktów wewnętrznych wynikaja z postaw poprzedniego pokolenia.

  Dlatego postanowił zbadać, jak wyglądał stan świadomości częstochowian, jakie przedstawiały się ich warunki bytu, jakie normy prawne i zwyczajowe kształtowały poprzednie pokolenia, co z nauk tych pokoleń możemy przenieść na dziś.

  W wydaniu książki pomógł Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Częstochowy. Książkę można kupić w Antykwarni "Niezależna", w oddziałach Domu Książki i placówkach Muzeum Częstochowskiego.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama