Dzień strażaka w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach:...

  Dzień strażaka w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach: Minister wyróżniła bohaterów [ZDJĘCIA]

  MCH, fot. Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzień strażaka w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach: Minister wyróżniła bohaterów [ZDJĘCIA]
  1/39
  przejdź do galerii
  Na co dzień zmagają się z ogniem i wodą, jeżdżą do wypadków i ratują ludzkie życie. Jednym razem bezpośrednio, innym - przez telefon. Tak jak mł. asp. Jakub Skalmierski i mł. bryg. Tomasz Korczak, którzy w czwartek, 21 maja, zostali wyróżnieni podczas uroczystości obchodów Dnia Strażaka Komendy Miejskiej PSP w Katowicach nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych.
  Pierwszy to strażak Komendy Miejskiej PSP w Mysłowicach. W środę, 13 maja, akurat wziął za kolegę dyżur, kiedy pod numer alarmowy zadzwonił zaniepokojony mężczyzna. "Dziecko dusi się, co mamy robić?" - usłyszał w słuchawce. I zachowując zimną krew, przez telefon, krok po kroku, poinstruował, jak ratować życie dziecka. Polecił swoim rozmówcom, by wzięli niemowlę na ręce, oparli główkę na kolanach, następnie kilkakrotnie uderzyli je w okolicach łopatki. W międzyczasie zadysponował na miejsce zdarzenia zespół państwowego ratownictwa medycznego.

  Mł. bryg. Tomasz Korczak to strażak Komendy Miejskiej PSP w Katowicach z 22-letnim stażem służby. Telefon podobny do tego, który miał mł. asp. Skalmierski, odebrał dokładnie 4 maja. - Zadzwoniła roztrzęsiona kobieta. Mówiła, że jej 2-miesięczne dziecko zakrztusiło się śliną - opowiada. - Na początku musiałem wydobyć informację, co dokładnie się stało. Potem zacząłem tłumaczyć, jak kobieta ma wykonać sztuczne oddychanie u dziecka - wspomina.

  To czego nie zapomni do końca życia, to moment, w którym usłyszał przez telefon płacz dziecka. - Wtedy wiedziałem, że dziecko jest już przytomne, oddycha i sam odetchnąłem z ulgą - mówi. - Jako strażacy nie jesteśmy przyzwyczajeni do odbierania takich telefonów. Radzimy sobie z pożarami, przyjmowaniem zgłoszeń wypadków, ale takie telefony, jak ten 4 maja, rzadko się zdarzają - podkreśla.

  Obaj strażacy zostali w czwartek, 21 maja, wyróżnieni na obchodach Dnia Strażaka Komendy Miejskiej PSP w Katowicach nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych. - Nie czujemy się w żaden sposób bohaterami, wykonywaliśmy swoją pracę. Trafiło akurat na nas i cieszymy się, że wszystko zakończyło się szczęśliwie - mówili skromnie.

  Podczas uroczystości przyznano także nominacje na wyższe stopnie służbowe, a wyróżniających się w służbie i osoby wspierające działania straży pożarnej w Katowicach uhonorowano odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz medalami m.in.: za długoletnią służbę i za zasługi dla pożarnictwa.

  Gościem obchodów była m.in. Teresa Piotrowska, Minister Spraw Wewnętrznych, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Marek Rączka, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *WYBORY PREZYDENCKIE 2015 NA ŻYWO: WYNIKI, GŁOSOWANIE, OPINIE
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama