To se ne vrati, czyli sfrustrowani handlarze na cieszyńskich...

  To se ne vrati, czyli sfrustrowani handlarze na cieszyńskich targach [ŚLĄSK PLUS]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cieszyńskie targowisko Juwenia przy alei Łyska. Towaru pod dostatkiem, ceny przystępne, ale klientów - jak na lekarstwo. Kupują głównie Czesi, Słowaków
  1/2
  przejdź do galerii

  Cieszyńskie targowisko Juwenia przy alei Łyska. Towaru pod dostatkiem, ceny przystępne, ale klientów - jak na lekarstwo. Kupują głównie Czesi, Słowaków i Polaków jest bardzo mało. Jak żyć? ©Jacek Drost/Dziennik Zachodni

  Dziadostwo. Tu każdy każdego ma w dupie - mówi bez owijania w bawełnę Tadeusz Dopart, jeden z handlarzy na targowisku w Cieszynie. Ludzi o innym zdaniu raczej tutaj nie spotkasz. Co ich tak denerwuje?
  Monika ma 41 lat. Wspomina, że kiedy była 17-latką, było to gdzieś na początku lat 90. ubiegłego wieku, jeździła z babcią handlować na targowiskach, również w Cieszynie. Wtedy było eldorado, złota era dla handlarzy.

  - Pamiętam jak dziś: o godzinie drugiej w nocy rozkładaliśmy łóżka polowe i ludzie już chodzili. Człowiek jeszcze nie zdążył się rozpakować, a już sprzedawał towar. Prosto z torby. Była masa Słowaków, masa Czechów.
  Czasami już o godzinie szóstej czy siódmej nie było towaru i trzeba się było zwijać do domu - wspomina Monika. Dodaje, że brała ślub akurat w sobotę przypadającą na połowę października, kiedy to odbywał się zawsze największy dzień targowy nad Olzą.

  - Kurczę, nie mógł po mnie przyjechać samochód ślubny, bo ulicą 3 Maja płynęła rzeka ludzi. Taki był tłok! I tak było jeszcze 15 lat temu. A teraz? Teraz klienci wolą jechać do sieciówek. Wystarczy podjechać i zobaczyć, jakie tam na parkingach są rejestracje. Czech na Czechu. Nauczyli się tych cholernych sieciówek, łapią się na ten blichtr i nie chce się im już za zasłonką, w kabince, mierzyć ciuchów. Dramat - mówi z rezygnacją Monika.

  Całość znajdziesz w najnowszym wydaniu interaktywnego tygodnika Śląsk Plus


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama