Studenci z Katowic zbudowali bolid. Wystartuje na torze...

  Studenci z Katowic zbudowali bolid. Wystartuje na torze Formuły 1 [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Część zespołu Silesia Automotive, czyli studenckiego koła z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach, który buduje bolid WT-01. Od lewej
  1/30
  przejdź do galerii

  Część zespołu Silesia Automotive, czyli studenckiego koła z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach, który buduje bolid WT-01. Od lewej Łukasz Kaczmarczyk, Szymon Kosiński, Łukasz Mańdok, Krystian Kluska oraz Przemysław Habla
  ©Justyna Przybytek

  Waży ponad 280 kilogramów, do 100 kilometrów na godzinę przyspiesza w mniej niż 4,5 sekundy. Zamiast tradycyjnej karoserii, będzie pokryty włóknem lnianym - to bolid budowany na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Stacjonuje w garażu przy ulicy Krasińskiego. Jest niemal gotowy do pierwszych poważnych testów na torach wyścigowych, a już we wrześniu zadebiutuje na torze wyścigowym Formuły 1 - na Hungaroring na Węgrzech, zaś we wrześniu będzie się ścigał w Rosji.
  Katowicki bolid to WT-01, pojazd wyścigowy klasy Formuła Student. - Formuła Student to prestiżowe międzynarodowe zawody dla młodych inżynierów. Biorą w nich udział uczelnie z całego świata, które budują takie pojazdy - wyjaśnia Łukasz Kaczmarczyk, student Politechniki Śląskiej i lider drużyny Silesia Automotive, które jest jednocześnie kołem naukowym działającym na Wydziale Transportu w Katowicach.

  Silnik z motocykla, poszycie: włókno lniane


  Pomysł budowy wyścigowego bolidu zrodził się na uczelni już w 2012 roku. Obecnie pracuje nad nim już drugi zespół studentów, bo członkowie poprzedniego zakończyli naukę.

  - Pierwszy zdążył wykonać ramę pojazdu, kupić silnik i ukończyć projekt od strony technicznej, bo najpierw trzeba było pojazd zaprojektować - wyjaśnia Kaczmarczyk.

  Prace trwały długo, ale są już na ukończeniu. Studenci przez minione lata sami pozyskiwali sponsorów dla realizacji projektu. - Są uczelnie, które stać na sfinansowanie budowy bolida, na przykład krakowska AGH dała pieniądze na budowę dwóch, ale my postanowiliśmy zadziałać trochę inaczej i na własną rękę szukać pieniędzy, aby przy okazji poznać nasz przyszły rynek pracy i popracować nad ścieżką kariery - tłumaczą członkowie teamu. Pierwsze pieniądze dał jednak dziekan Wydziału Transportu i dzięki temu projekt mógł wystartować, a sponsorzy zobaczyć jego zalążek.

  W drużynie jest łącznie dziesięciu studentów. Jeszcze nie wiadomo, który z nich we wrześniu zasiądzie za kierownicą i będzie się ścigał na torze Formuły 1 w międzynarodowych zawodach, w których wystartują bolidy z całego świata. Najlepiej, jeśli byłby niewielkiej postury, bo i bolid jest niewielki: ma nieco ponad 2,8 metra długości, 1,5 metra szerokości i 1,2 m wysokości. Waży za to 280 kilogramów.

  Jego sercem jest silnik pozyskany z motocykla Yamaha FZ6. - Doposażony w turbosprężarkę i wielopunktowy wtrysk paliwa. A paliwo będziemy mieć specjalne, bo bioetanol, który pozwoli wykrzesać z maszyny więcej mocy. Silnik to co prawda nie najnowsza konstrukcja, ale zadbaliśmy, aby była w doskonałej formie, każdy jego zespół został przejrzany i wymieniony - tłumaczy Kaczmarczyk. Motocykl, z którego silnik pozyskano, rozpędzał się nawet do 200 kilometrów na godzinę. Uczelniany bolid maksymalnie pojedzie nieco mniej, bo ok. 150 km na godz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bolid

   feraromerz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Polska bzdura.Nie zawracajcie ludziom glowy. To jest dobre do przedszkola a nie na tor F-1. Hurrra polska!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To nie jest bolid F1 tylko formuly Student (SAE).... Wychyl nosek troche ze swojej dziury intelektualnej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama