Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Wielkie święto pływania, pierwsza „pięćdziesiątka” została pokonana [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jerzy Zaborski
Po każdym wyścigu grupa młodych zawodników robiła pamiątkowe zdjęcie z medalami i dyplomami oraz prezesem klubu i nauczycielem prowadzącym w szkole.
Po każdym wyścigu grupa młodych zawodników robiła pamiątkowe zdjęcie z medalami i dyplomami oraz prezesem klubu i nauczycielem prowadzącym w szkole. Fot. Jerzy Zaborski
W Oświęcimiu podsumowano rok powszechnej nauki pływania dla uczniów klas drugich szkół podstawowych „Już pływam”, finansowany z pieniędzy miejskich.

WIDEO: "Już pływam" - podsumowanie akcji w Oświęcimiu

Autor: Jerzy Zaborski, Gazeta Krakowska

Na starcia stanęli uczniowski klas drugich wszystkich oświęcimskich „podstawówek”. Każdy uczestnik miał do pokonania 50 m wybranym przez siebie stylem. Najczęściej preferowano grzbietowy, ale byli też i tacy, którzy zmierzyli się ze stylem klasycznym, czy dowolnym. Po zakończeniu wyścigu każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom. W tych zawodach wszyscy zwyciężyli. - Trzeba było widzieć, jak uczestnicy zawodów ściskali swoje pierwsze trofea – podkreśla Krzysztof Jakubik, prezes „Ósemki” Oświęcim, kluby działającego przy ZS nr 1.

Niektórzy uczestnicy próbowali na swój sposób modyfikować style pływania, ale tego dnia wszystko było dozwolone. Byle do mety...

Powszechna nauka pływania obejmuje 80 godzin w roku szkolnym. Jak wyliczył prezes, nie wszyscy, oczywiście przez wypadki losowe, mają 100-procentową frekwencję na zajęciach, ale - w ciągu 60-70 godzin - dzieci opanowują podstawy pływania. Przestają się bać wody. Pływanie, obok hokeja na lodzie i łyżwiarstwa figurowego, zawsze było wizytówką Oświęcimia.

Przed zawodami, uczniowie szóstych klas dali młodszym kolegom pokaz tego, czego już się nauczyli. Każdy z ośmiu zawodników pokazowej serii zaprezentował inny styl, czyli dał dowód wszechstronnego szkolenia w ZS nr 1 i - był zarazem - zaproszeniem dla uczestników akcji (oczywiście tych spoza ZS nr 1) do kontynuacji nauki pływania, już w klasie III właśnie w specjalistycznej klasie sportowej.

Oświęcim jest jednym z nielicznych miast w Małopolsce, w którym miasto finansuje powszechną naukę pływania. - Być może w gronie tych dzieci są następcy Pawła Korzeniowskiego, który przecież pochodzi z Oświęcimia – zakończył prezes Jakubik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska