Słowacja - Trnawa: Zaglądamy do słowackich piwnic

  Słowacja - Trnawa: Zaglądamy do słowackich piwnic

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Terra Parna. W pierwszy weekend września jest tu jazz w winnicy
  1/3
  przejdź do galerii

  Terra Parna. W pierwszy weekend września jest tu jazz w winnicy ©TrnaVa Tourism

  Na szlaku romantycznych winnic i bajkowych zamków, z Beethovenem i Chruszczowem. Degustatorzy win i miodów pitnych mają okazję poznać też sztukę… przedsiębiorczości
  Na ogół znamy Słowację z gór i basenów termalnych, mniej z winnic, otwartych dla turystów. Celem podróży będzie Trnawa. Degustatorzy win i miodów pitnych będą usatysfakcjonowani.

  Z Katowic jedziemy na przejście graniczne Zwardoń-Skalite. Stąd do Trnawy jest ok. 200 km. To w tym mieście zmarł w 1382 r. Ludwik Węgierski, król Polski.

  Trnawa nazywana jest "Małym Rzymem", ma 13 kościołów. Ozdobą katedry św. Jana Chrzciciela jest największy w Europie barokowy ołtarz z drewna z 1640 r. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II w 2003 r. i ma tu swój pomnik.

  Słowackie wina zdobywają nagrody za granicą, na lokalnym rynku cieszą się uznaniem. 7 listopada br. odbędą się w Trnavie Dni Otwarte Piwnic, a jest ich 30. Należy wykupić karnet (ok. 35 euro) i degustować całe popołudnie. W Polsce wina słowackie nie są znane. Lenka Zelnickova z Trnava Tourism zapewnia, że organizuje indywidualne programy zwiedzania piwnic z degustacją w każdej porze (marketing@trnavatourism.sk). Tradycje winiarskie nabrały tam nowego rozmachu po usamodzielnieniu się Słowacji. Tak wyrosła marka Mrva&Stanko. Jej różowe Cabernet Sauvignon nagrodzono w Paryżu w 2010 r. Przeważnie jest to rodzinny biznes, jak Terra Parna czy Vina z Mlyna.

  Na tym szlaku winnym są też Smolenice, ok. 20 km na północny zachód od Trnawy. Z daleka, widać zamek, w którym w 1961 r. nocował Nikita Chruszczow. Dziś jest tu centrum konferencyjne z hotelem. Apartament kosztuje 120 euro, dwuosobowy - 70 euro, jednoosobowy - 40 euro. Zamek o bajkowym wyglądzie widać też z winoteki Medovina Včelovina, z miodami pitnymi. Produkowane są z miodów: lipowego, gryczanego i słonecznikowego. W jakich proporcjach? - to już tajemnica. Do tego woda, drożdże, przyprawy i dwa lata temu zdobyli w Kijowie nagrodę.

  10 km na północ od Trnawy leży Dolná Krupá, gdzie kontynuujemy degustację miodów pitnych, Slovenská medovina. Drugi powód to pałac z końca XVIII w. Przebywał tu Ludwig van Beethoven, ale nie do końca wiadomo, jak i z kim romansował i czy na pewno tu skomponował słynną Sonatę Księżycową. Kompozytor został wynajęty jako nauczyciel muzyki. Jedną z uczennic, Józefinę miał obdarzyć miłością, co ma wynikać z zachowanych listów. Rodzina szlachecka na żadne zaloty nie pozwoliła. Beethoven nawet nie mieszkał w pałacu, udostępniono mu domek ogrodnika.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama