Dużo wydajemy... z miłości do dzieci

  Dużo wydajemy... z miłości do dzieci

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  malutka Lilia. Konkurs na zdjęcia "Mama i dziecko"PRZYŚLIJ ZGŁOSZENIE
  1/2
  przejdź do galerii

  malutka Lilia. Konkurs na zdjęcia "Mama i dziecko"

  PRZYŚLIJ ZGŁOSZENIE ©DZ

  Średnio 607 zł miesięcznie przeznaczamy na wydatki związane z dzieckiem. Najwięcej kosztuje nas jedzenie, ubrania i edukacja
  Na kilka dni przed Dniem Matki (zapominalskim przypominamy, że wypada w najbliższy wtorek) Biuro Informacji Kredytowej zleciło przeprowadzenie analizy comiesięcznych wydatków związanych z wychowaniem dzieci w różnym wieku. Wynika z niej, że mamy w Polsce potrafią doskonale zarządzać domowymi finansami. Do tego od najmłodszych lat edukują w tym zakresie swoje dzieci. Zaś utrzymanie najmłodszych to spory wydatek, średnio przeznaczamy na ten cel 607 zł miesięcznie.

  Nowa zabawka dla dziecka to ogrom radości dla mamy

  Nawet nie wiedziałam, że aż tyle wydaję na synka - przyznaje Katarzyna Jabłczyńska z Katowic, mama niespełna dwuletniego Antosia.
  - Wiedziałam, że dziecko to "kosztowna inwestycja", ale nigdy nie zliczałam wydatków. Coś musi w tym być, odkąd Antoś pojawił się na świecie mamy problem z dopięciem domowego budżetu - przyznaje jego mama.

  Najwięcej pieniędzy przeznaczamy na żywność dla dzieci - średnio 208 zł. Badanie wykazało, że wydatki w tej grupie wzrastają w dużych miastach i wraz z wiekiem rodziców. Dodatkowo pokolenie osób dojrzałych (urodzonych w latach 50.) przeznacza na żywność ok. 80 złotych więcej niż rodzice z pokolenia Y (urodzeni w latach 80. i 90.) oraz z pokolenia X (urodzeni w latach 60. i 70.).

  Następne w kolejności wysokości wydatków są ubrania - średnio każdego miesiąca przeznaczamy na nie 114 zł. Kolejne wydatki związane są z obowiązkowymi zajęciami szkolnymi i przedszkolnymi. Opłaty te obciążają miesięcznie domowy budżet w kwocie średnio 84 zł. Prawie połowę mniej wydajemy na zajęcia dodatkowe. Na leczenie dzieci przeznaczamy każdego miesiąca ok. 64 zł. Zaś na zabawki i zachcianki naszych pociech wyciągamy z portfela każdego miesiąca, odpowiednio 44 i 50 zł. Problem z odmawianiem swoim dzieciom mają najmłodsi rodzice urodzeni między 1982 a 1995 rokiem.

  - I co z tego, że synek ma mnóstwo zabawek, wybieranie ich sprawia mi ogrom radości, późniejsza zabawa nimi cieszy Antosia, więc jeśli tylko budżet na to pozwala, kupuję kolejne - przyznaje pani Katarzyna.

  Starsze dziecko więcej kosztuje? Nie do końca

  Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK wynika że najwięcej wydatków ponoszą rodzice, dzieci w wieku 10 - 12 lat - średnio wydają prawie 673 złote. Niedużo mnie, bo 631 zł, wydajemy każdego miesiąca na wychowanie dzieci w wieku 6-9 lat. Średnio 586 zł przeznaczamy na dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Najmniej, bo 557 zł na wydatki związane z dziećmi starszymi - od 13 do 15 lat.

  - Musimy jednak zauważyć, że choć wzrost wydatków miesięcznych na dorastającą młodzież w wieku 13-15 lat wyhamowuje, to ciężar finansowania przenoszony jest na wysokość kieszonkowego - podkreśla Alina Stahl, dyrektor Biura PR i Komunikacji BIK. - Jest to średnio 39 zł miesięcznie - dodaje. Wysokość kieszonkowego rośnie wraz z wiekiem dziecka i zależy od zasobności portfela. 26 proc. rodziców przeznacza na ten cel miesięcznie 50 zł. Młodzi ludzie w wieku 13 - 15 lat dostają od rodziców prawie 70 złotych miesięcznie na własne wydatki.

  Otwarcie Klubu Mamuśki  Nowe miejsce dla mam już jest w Katowicach

  W najbliższy poniedziałek, tuż przed Dniem Matki, ogólnopolskie Stowarzyszenie Klub Mamuśki otwiera swój nowy oddział - w Katowicach. - Spotkania mam z klubu są okazją do nawiązania nowych przyjaźni i integracji między kobietami, które wychowując dzieci nie mają zbyt wiele czasu na wyjście z domu - komentuje Mariola Jonda, która jest koordynatroką katowicki ego oddziału. - Poza towarzyskim aspektem zawsze staramy się, by mamy nauczyły się czegoś nowego - dodaje.

  Panie, które przyjdą na pierwsze spotkanie będą miały okazję wysłuchać rad dietetyczki Anny Just-Bieroń. - Pani Anna jest mamą, która rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące żywienia naszych maluszków, ale także podpowie, jak zdrowo przygotowywać posiłki dla całej rodziny - zachęca do przyjścia pani Mariola. W ramach Klubu organizowane są cykliczne spotkania (dwa razy w miesiącu ), podczas których poruszane są różnorakie problemy ważne dla mam. - Od kwestii zdrowia i urody poprzez pytania o wychowanie, żywienie naszych dzieci, na organizacji życia rodzinnego i realizacji swoich marzeń, również tych zawodowych, skończywszy - wylicza pani Mariola.

  Już wiadomo, że w Katowicach podczas drugiego spotkania będzie można porozmawiać z psychologiem. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

  Klub Mamuśki powstał ponad cztery lata temu. Od tego czasu kluby z powodzeniem funkcjonują na terenie całej Polski. Pierwsze spotkanie w stolicy regionu odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.30 w Centrum Kultury Katowice w kawiarni Strefa Centralna (Plac Sejmu Śląskiego 2, dostępny darmowy parking przy Centrum Kultury). Zgłoszenia na przyjmowane są mailowo: katowice@klubmamuski.pl. W tytule lub treści maila należy wpisać imię i nazwisko.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama