Rajd Dakar: W następnym wyścigu Jakub Przygoński pojedzie...

  Rajd Dakar: W następnym wyścigu Jakub Przygoński pojedzie samochodem

  Tomasz Biliński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jakub Przygoński
  1/3
  przejdź do galerii

  Jakub Przygoński ©Piotr Smolinski

  Nie motocyklem, jak we wcześniejszych edycjach, a samochodem pojedzie Jakub Przygoński w najbardziej wymagającym rajdzie na świecie.
  Zmiana spowodowana jest trochę szczęściem, trochę tym, że po ostatnim Dakarze zostałem zaproszony na testy samochodowe. Przekonałem się, że dobrze się czuje w aucie i że sprawia mi wielką frajdę. Dostałem pozytywne opinie, zatem postanowiłem, że skorzystam – tłumaczył 30-letni Przygoński, który tegoroczny rajd skończył na 18. miejscu. W 2014 r. był szósty.

  Na jego decyzję miało też wpływ bezpieczeństwo. Podczas Abu Dhabi Desert Challenge w kwietniu 2014 r.
  miał wypadek i złamał kręgosłup. Wciąż mam w pamięci tamten wypadek, bo jego skutki odczuwam do tej pory. W samochodzie jest bezpieczniej. Ale przede wszystkim czuję, że nadszedł moment, by przenieść się do tej najważniejszej kategorii – dodał.

  W kuluarowych rozmowach podczas konferencji prasowej w ramach Dakar Tour nie chciał zdradzić, jakim autem pojedzie. – W grę wchodzą dwie marki: Mini i Toyota. To dwa najlepsze samochody, jakie ścigają się na Dakarze. Ostateczna decyzja, którym pojadę, powinna zapaść w ciągu kilku dni. Od tego też zależy, kto będzie moim pilotem – wyjaśnił Przygoński, który w ramach przygotowań na pewno wystartuje w Rajdzie Maroka i kilku imprezach typu Baja. – Na nich będę mógł sprawdzić, jak radzę sobie na piasku i na co stać auto – przekonuje.

  – Jeśli chodzi o doświadczenie, to bazę mam dobrą. Na Dakarze byłem sześć razy. W innych rajdach jeździłem samochodem sportowym, brałem udział w imprezach driftingowych. Choć i tak dużo muszę się nauczyć. Chcę dojechać do mety, na tyle szybko, na ile będzie to możliwe. Dobry samochód, moje umiejętności plus trochę szczęścia i powinno być dobrze – przekonywał kierowca zespołu Orlen Team.

  Podczas konferencji dyrektor rajdu Etienne Lavigne zaprezentował trasę nowej edycji, która jest jakby podzielona na trzy. Rozpocznie się 3 stycznia w stolicy Peru – Limie. Meta 16 stycznia w Rosario, w Argentynie. Drugą część to płaskowyż w Boliwii i jazda na wysokości 3800 m n.p.m.

  – Do tej pory jeździliśmy wysoko, ale często zjeżdżaliśmy niżej. Teraz będziemy na niej zostawali nawet przez pięć dni. To wyróżnia tę trasę, która będzie ogromnym wyzwaniem. W tak krótkim czasie nie da się przyzwyczaić organizmu do takiego wysiłku. Mało tlenu będzie nie tylko w płucach, ale i w silnikach – ocenił Rafał Sonik, który wygrał ostatni Dakar jadąc quadem. – Rajd będzie też wyzwaniem dla naszych ekip. W poprzednich latach mieli bezpieczne warunki. Tym razem będzie to dla nich nie mniejsze wyzwaniem, niż dla zawodników – dodał Sonik, który do wyścigu zgłosił się o północy pierwszego dnia zapisów. – W naszym przypadku to standard i satysfakcja – uśmiechał się.

  Decyzji o starcie wciąż nie podjął Krzysztof Hołowczyc, który pojawił się na spotkaniu. – Zrobię wszystko, by wziąć udział w Dakarze, ale mam wiele zobowiązań. Przede wszystkim wobec rodziny – stwierdził kierowca, który ostatni rajd zakończył na trzecim miejscu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama