Żywiec: Sala imienia braci Golców czy Moniki Brodki?

  Żywiec: Sala imienia braci Golców czy Moniki Brodki?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizualizacja sali koncertowej w Żywcu

  Wizualizacja sali koncertowej w Żywcu ©materiały prasowe starostwa

  Górale o niej nawet nie śnili, ale to fakt - przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia i Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu, gdzie pierwsze kroki stawiali tacy znani muzycy jak Paweł i Łukasz Golcowie czy Monika Brodka, powstanie nowoczesna sala koncertowa.
  Wizualizacja sali koncertowej w Żywcu

  Wizualizacja sali koncertowej w Żywcu ©materiały prasowe starostwa

  Pieniądze są już zaklepane, budowa ma ruszyć w tym roku i zakończyć się w 2013. Pozostaje tylko pytanie, kto zostanie jej patronem? Skocznię w Malince nazwano im. Adama Małysza, bo to najsłynniejszy wiślanin. A jak będzie z salą? Zostanie ochrzczona imieniem Golców, Brodki czy innego muzyka, np. cenionego kontrabasisty Janusza Widzyka.

  - Zastanawiamy się, ale nic nie powiem - mówi tajemniczo Jolanta Tomas, dyrektorka szkoły.


  Muzycy nie będą musieli wędrować  Wiadomość o budowie sali ucieszyła nie tylko uczniów i nauczycieli żywieckiej szkoły, ale wszystkich miłośników muzyki na Żywiecczyźnie. Do tej pory dzieci uczą się w salach, korzystają ze szkolnej salki koncertowej na 60 miejsc, a jak chcą dać większy koncert, to występują w 300-osobowej sali Miejskiego Centrum Kultury, co rodzi problemy z przenoszeniem sprzętu. Za pieniądze ministerstwa kultury i samorządu (w tym roku będzie to 2,2 mln zł) zostanie wybudowana sala na 250 miejsc wraz z zapleczem.

  O szkole i jej przyszłym patronie w kilku zdaniach  Łukasz Golec, znany muzyk popowy i jazzowy

  Bardzo dobrze wspominam żywiecką szkołę muzyczną. Panowała tam fajna atmosfera. Pomysł z budową sali jest świetny. Gramy często w USA i tam przy każdej szkole są sale koncertowe. Dobrze, że w Polsce to się zmienia. Gdybyśmy mieli zostać patronem, cieszylibyśmy się, bylibyśmy dumni, ale jest dużo więcej zasłużonych ludzi.

  Krystyna Brodka, mama Moniki Brodki

  Do szkoły muzycznej chodziło dwoje moich dzieci - syn i Monika. Warunki może nie były najlepsze do nauki, ale dzieci były zadowolone. Czy Monika mogłaby zostać patronem sali? Nie wiem, co powiedzieć. Są inni zasłużeni dla muzyki ludzie na Żywiecczyźnie, niekoniecznie żyjący. Taką rzecz można by poddać pod głosowanie.

  Janusz Widzyk, ceniony kontrabasista

  Miło wspominam żywiecką szkołę. Panowały tam ciasne warunki, ale byli bardzo fajni nauczyciele. Dzięki nim mogłem iść dalej. Kto mógłby być patronem? Golcowie są w Polsce słynni. Siebie w tej roli raczej nie widzę, bo obecnie mieszkam w Niemczech, dla Żywca niewiele robię i nie jestem tam zbytnio znany.

  Czyim imieniem powinna zostać nazwana nowoczesna sala koncertowa w Żywcu?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama