Ważne
  Dąbrowa Górnicza: Dzieci spędzają noc z bajkami Andersena w...

  Dąbrowa Górnicza: Dzieci spędzają noc z bajkami Andersena w bibliotece

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Noc w bibliotece z bajkami Hansa Christiana Andersena spędza w piątek ok. 100 dzieci w Dąbrowie Górniczej. Obowiązują przebrania, jest mnóstwo atrakcji i pyszności, a na koniec - spanie na karimacie między półkami pełnymi książek.
  Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej włącza się do międzynarodowej akcji już po raz dziewiąty. Tym razem jest organizowana pod hasłem "W noc z Andersenem dookoła świata". Oprócz baśni Andersena dzieci poznają nieraz egzotyczne bajki z całego świata. Towarzyszą im panie bibliotekarki i aktorzy, przebrani za magiczne postacie z różnych krajów - irlandzkie elfy, skandynawskie trolle, hinduskie tancerki, wojowników Ali-Baby czy szamanów.


  "Impreza cieszy się od lat ogromnym powodzeniem. Dzieci są tak rozemocjonowane, że ciężko im zasnąć, z reguły udaje się je uśpić ok. 2 w nocy, a niektóre nie śpią do rana" - powiedziała PAP kierownik działu marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej Edyta Piekoszewska.

  W programie nocy jest m.in. bajka muzyczna "Jaś i Małgosia" w wykonaniu aktorów Teatru Apriori, "Baśnie z 1000 i jednej nocy", zabawy przy muzyce, spotkanie z afrykańskim czarownikiem, konkursy z nagrodami i wiele innych niespodzianek.

  Bajki będzie też czytał dzieciom sam pan Andersen. Noc w bibliotece jest organizowana w rocznicę urodzin słynnego duńskiego bajkopisarza, którzy przyszedł na świat 2 kwietnia 1805 r. w Odense. Tradycyjnie biletem wstępu na imprezę jest własnoręcznie przygotowana kartka urodzinowa dla pana Andersena. Wszyscy jego goście mogą liczyć na pyszny baśniowy poczęstunek, m.in. wielki tort urodzinowy, ciepłą kolację, a rano - śniadanie.

  W tegorocznej zabawie uczestniczy ok. 100 maluchów w wieku od 6 do 10 lat. Gośćmi są także dzieci z czeskiej Studenki - partnera projektu Comenius Regio "Międzynarodowa Artystyczna Akademia Multimedialna". Zmęczeni całonocną zabawą uczestnicy imprezy będą mogli zasnąć na mięciutkich legowiskach pomiędzy regałami z książkami, słuchając ulubionych bajek i baśni.

  "Noc z Andersenem" to przedsięwzięcie organizowane z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin H.Ch. Andersena. Jego głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. Pomysłodawcami tej międzynarodowej akcji są Czesi. Obecnie biorą w niej udział biblioteki niemal z całej Europy m.in. Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama