Spis powszechny w internecie. Jak wypełnić?

  Spis powszechny w internecie. Jak wypełnić?

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W swoich reklamówkach Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że nie jest to trudne, a nawet niezaawansowanemu użytkownikowi internetu czynność ta zajmuje kilka minut. Mimo że wypełnianie jakichkolwiek formularzy nie jest moim hobby, a już na pewno nie w internecie, gdzie mimo wszystko czuje się pewną presję (zwłaszcza czasową), postanowiłam podjąć wczoraj próbę samospisu.
  Spis powszechny w internecie. Jak wypełnić?

  ©arc.

  Formularz znajduje się na stronie GUS. Żeby się tam dostać, trzeba wklikać adres www.stat.gov.pl Wklikuję. Otwiera się stronka, której środkową część zajmuje ramka z napisem "Formularze spisowe. Kliknięcie na obrazek spowoduje przejście do formularza". Klikam i mam dwie możliwości. Z paska po lewej stronie mogę otworzyć formularz demonstracyjny. Są ich dwa rodzaje: nspdemo1 - dla badania pełnego oraz nspdemo2 - dla badania reprezentacyjnego.

  To dla tych, którzy czują, że muszą przećwiczyć "na brudno", zanim wypełnią prawdziwy formularz. Wpisanie w kratce "pesel" wyrazu nspdemo1 oraz powtórzenie go w rubryce hasło otwiera mi formularz demonstracyjny. Mogę zobaczyć, jak spisał się przykładowy Jan Zbigniew Nowak, urodzony 15.09.1971...

  Po takim treningu przechodzę do "mojego" formularza, który poprzedza jeszcze wypełnienie krótkiego formularza indentyfikacyjnego. Opuszcza się go z hasłem przez siebie wymyślonym, które musi się składać z 8-12 liter małych i dużych oraz cyfr. Wszystkie polecenia rozumiem. Przechodzę gładko.

  CZYTAJ: RUSZA SPIS POWSZECHNY. A WŁAŚCIWIE PO CO ON NAM?


  Kiedy otwieram już tę właściwą część, pokazują się rubryki z wpisanymi już moimi personaliami i adresem. Do wypełnienia pozostaje mi m.in. stan cywilny, kraj urodzenia wg aktualnych granic, określenie mojego obywatelstwa, narodowości, poinformowania, czy "odczuwam także przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej". Nie odczuwam, więc nie zaznaczam. I na tym koniec.

  GUS dziękuje mi za udział w spisie. Wypełnienie formularza zabrało mi mniej czasu niż napisanie tego tekstu. Z pełnym przekonaniem mogę polecić ten sposób uczestnictwa w NSP. Wszystko, czego potrzebujemy do samospisu elektronicznego to PESEL i NIP - oba numery dla pewności, że się nie pomylimy przy wpisywaniu warto mieć na kartce przy komputerze.

  Pytań nie jest wiele, więc nie ma obawy, że system nas wyrzuci, jeśli będziemy się za długo zastanawiać. Warto tylko pamiętać, że jeśli w ciągu 14 minut nie wykonamy ruchu na klawiaturze, będziemy musieli zaczynać od początku.

  Artur Satora, rzecznik prasowy prezesa Głównego Urzędu Statystycznego: Tłoku na stronie GUS nie odczuwamy, chociaż do godz. 13.30 pierwszego kwietnia przez internet spisało się 80 tysięcy osób.

  Baliśmy się, że frekwencja będzie słabsza, ale pierwsze wpisy pojawiły się już parę minut po północy. Gdyby spis w internecie przebiegał w tym tempie do 16 czerwca, to spisałoby się 16 mln ludzi.

  CZYTAJ: ŚLĄZACY WSZYSTKICH KRAJÓW, SPISZCIE SIĘ!

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ela

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 35

   To jest proste. Wystarczy wejść na jakąś polską stronę i przekopiowywać polskie znaczki - np. "ę" i potem zrobić CTRL+V - wkleja się dany znaczek nawet na angielskim komputerze :).

   To samo jest...rozwiń całość

   To jest proste. Wystarczy wejść na jakąś polską stronę i przekopiowywać polskie znaczki - np. "ę" i potem zrobić CTRL+V - wkleja się dany znaczek nawet na angielskim komputerze :).

   To samo jest z niemieckim umlautami - wchodzisz na jakąś niemiecką stronę i kopiujesz, ale już teraz Ci umożliwię skopiowanie: ę,ć,ź,ń,ó,ł,ż,ś. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spis Powszechny...

   ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 25

   Bardzo sie cieszylam,ze bede mogla sie spisac przez internet.I o dziwo,przez 2 dni mi sie to nie udalo.NIPu nie posiadam.Przebywam za granica.Tu zaczyna sie problem,gdyz moj komputer posiada...rozwiń całość

   Bardzo sie cieszylam,ze bede mogla sie spisac przez internet.I o dziwo,przez 2 dni mi sie to nie udalo.NIPu nie posiadam.Przebywam za granica.Tu zaczyna sie problem,gdyz moj komputer posiada trzcionki do jezyka angielskiego,bez interpunkcji.Moje nazwisko i imie posiada KROPKI KRESKI,tak wiec mam problem z Formularzem Indentyfkacyjnym.Uparcie moje dane odrzuca.Jestem na etapie proszenia Rodziny,aby to zrobili za Mnie w Polsce.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama