Ważne
  Bielsko-Biała: Hala pod Dębowcem: trzeba do niej dopłacać

  Bielsko-Biała: Hala pod Dębowcem: trzeba do niej dopłacać

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: Hala pod Dębowcem: trzeba do niej dopłacać

  ©Łukasz Klimaniec

  Po prawie pięciu latach działalności do wielofunkcyjnej hali pod bielskim Dębowcem trzeba dopłacać około 1 mln 600 tys. zł rocznie.
  Bielsko-Biała: Hala pod Dębowcem: trzeba do niej dopłacać

  ©Łukasz Klimaniec

  "Nowoczesna hala wielofunkcyjna pod Dębowcem z potężnym parkingiem, która została oddana do użytku w ubiegłym roku, a jej budowa pochłonęła około 77 milionów złotych, na co dzień świeci pustkami" - napisaliśmy w marcu 2011 r. na łamach "DZ", podkreślając, że byliby chętni do wynajmowania obiektu, ale stawki za godzinę wynajmu odstraszały np. amatorów grających w koszykówkę czy siatkówkę.

  Od tego czasu minęły ponad cztery lata, po hali rzadziej hula wiatr, ale samorząd nadal musi do niej dopłacać.
  Potwierdzają to kolejne raporty Najwyższej Izby Kontroli, w tym ostatni, o którym rozpisują się ogólnopolskie media, a w którym wzięto pod lupę obiekty w Bielsku-Białej, Częstochowie, Zielonej Górze i Gdyni. Wszystkie mają problemy z frekwencją, generują także większe koszty niż zakładano.

  W raporcie NIK skierowanym do bielskiego Urzędu Miejskiego można przeczytać, że w 2013 r. wpływy z udostępniania hali na treningi były niższe od zakładanych o ponad 93 proc. (planowano ponad 463 tys. zł, a było ledwie 28 tys. zł). Zaś w przypadku organizacji imprez targowych faktycznie uzyskane przychody były niższe od planowanych o ponad 60,4 proc (386.269 zł zamiast 975.000 zł),

  - Były dwa raporty dotyczące hali. Jeden otrzymało miasto, drugi my - stwierdził Grzegorz Jania, dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza halą. I dodaje, że jest ona potrzebnym obiektem, który obecnie jest wykorzystywany w 90 procentach. - Przeprowadziliśmy restrukturyzację zatrudnienia, a hala jest maksymalnie wykorzystywana. Oprócz meczów piłki siatkowej, organizowane są różne targi i koncerty. W tej chwili rzadko kiedy stoi pusta. Już przed jej budową była mowa o tym, że będzie się do niej dopłacać. Dopłatę zaplanowano na dużo wyższym poziomie niż jest. Planowano 3 miliony złotych, a gmina dopłaca około 1 milion 600 tysięcy złotych, rocznie, czyli o połowę mniej - podkreśla dyrektor Jania.

  Tomasz Ficoń , rzecznik prasowy bielskiego ratusza też przypomina, że już na etapie studium wykonalności były zakładane dopłaty. - Gmina nie prowadzi typowej działalności komercyjnej - mówi Ficoń.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *WYBORY PREZYDENCKIE 2015 NA ŻYWO: WYNIKI, GŁOSOWANIE, OPINIE
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama