Jaworzno porządkuje ogródki na rynku

  Jaworzno porządkuje ogródki na rynku

  A. Zielonka, P. Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na rynku są już letnie ogródki. Będą kolejne. Wszystkie muszą komponować się z otoczeniem
  Jaworzno porządkuje ogródki na rynku

  ©Anna Zielonka

  Lada chwila skoczki wodne urozmaicą rynek w Jaworznie. Nareszcie! Bowiem maj powoli się kończy, a dopiero teraz zaledwie dwie wodne atrakcje zostały uruchomione na starówce. Wciąż czekamy na włączenie skoczków. Do tej pory usuwano w nich usterki.
  - W ostatnim czasie odbywała się naprawa mechanizmu skoczków, z których woda wpada do kratek ściekowych - wyjaśnia Katarzyna Sikora z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

  Przypomnijmy: w ubiegłym sezonie wodne strużki nie trafiały w odpowiednie miejsca, tylko rozpryskiwały się na wszystkie strony. To jednak nie koniec usterek na rynku. Odnowiony w 2013 roku główny miejski plac przeszedł już kilka napraw.
  Jeszcze w ubiegłym roku wypełniano kostką brukową żwirowe dróżki między donicami. Żwir okazał się bowiem niewygodny dla spacerujących, szczególnie matek z dziecięcymi wózkami i dla seniorów. Na tym problem jednak się nie skończył, bo po pewnym czasie w niektórych miejscach kostka odpadła. Trzeba było uzupełnić ubytki.

  Kolejny kłopot dotyczył ławek, z których zszedł impregnat i straciły brązowy kolor. Teraz niedociągnięcia są naprawiane.
  Na rynku pojawiły się już ogródki gastronomiczne. Zarządca starówki, czyli Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie, podpisał umowy z trzema podmiotami. A będą kolejne. W tym roku ogródki mają jednak funkcjonować na nieco zmienionych zasadach. Właściciele lokali mają obowiązek przedstawienia projektu/szkicu wyposażenia punktu do akceptacji. Chodzi o ujednolicenie wszystkich ogródków i zadbanie o to, by wpisywały się one w otoczenie rynku.

  W przeciwieństwie do Jaworzna, do zmian w kwestii ogródków letnich nie dojdzie z kolei w Dąbrowie Górniczej. Dlaczego? W centrum tego miasta miała w tym roku wydarzyć się rewolucja drogowo-kawiarniana. Już w drugiej połowie kwietnia miasto chciało zamknąć na stałe do października fragment ul. Górników Redenu, by tam mogły stanąć letnie ogródki pubów i restauracji. Dziś już wiemy, że włodarze wycofali się ze swoich planów.

  A te były całkiem niezłe, bo miały zapobiec temu, by kelnerzy i personel biegali między samochodami od pubów do letnich ogródków. Bezpieczniej byłoby też dla klientów. Niestety, wszystko zostanie po staremu. A to oznacza, że letnie ogródki mają być czynne w tym samym miejscu, co dziś, na placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia.

  - Wnioski o pozwolenie na ich otwarcie wpłynęły od właścicieli trzech lokali, które mieszczą się w bloku przy ul. Górników Redenu 2. Postaramy się, by już w najbliższy weekend, a więc na Dni Dąbrowy Górniczej, ogródki letnie mogły działać - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik dąbrowskiego Urzędu Miejskiego. Nie wiadomo jednak, czy w każdym ogródku będzie alkohol. Zgodę mieszkańców bloku uzyskała na razie tylko właścicielka pubu Planeta.


  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *WYBORY PREZYDENCKIE 2015 NA ŻYWO: WYNIKI, GŁOSOWANIE, OPINIE
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama