Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Przyszłość PKS dużą niewiadomą

Bartłomiej Romanek
wikimedia commons
Samorządy z powiatów częstochowskiego i kłobuckiego nie przejmą przedsiębiorstwa

Przyszłość częstochowskiego PKS-u stanęła pod dużym znakiem zapytania. Ministerstwo skarbu kilkukrotnie próbowało sprywatyzować spółkę, ale każda próba jej sprzedaży kończyła się fiaskiem. Nadzieją na restrukturyzację i uratowanie przedsiębiorstwa była jej komunalizacja. Przejęcie firmy mocno rozważały powiaty częstochowski i kłobucki, na których od 1 stycznia 2017 roku będzie spoczywać obowiązek organizacji transportu publicznego, ale po analizie samorządy wycofały się z tego pomysłu.

Lepszy będzie operator
Częstochowskie i kłobuckie starostwa poprosiły o analizę prawną warszawską firmę Blue Ocean Business Consulting. Rozważano trzy rozwiązania: komunalizację PKS-u, podpisanie umów z przewoźnikami oraz wyłonienie operatora świadczącego usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego jest przetarg publiczny w formie koncesji.

- Według analizy pierwsze z tych rozwiązań, a więc komunalizacja spółki jest dla nas i PKS-u najgorszym rozwiązaniem - mówi Grażyna Folaron, rzeczniczka prasowa częstochowskiego starostwa.

Spółka PKS po komunalizacji pełniąc rolę tzw. podmiotu wewnętrznego, nie mogłaby prowadzić działalności komercyjnej, która dziś jest źródłem znacznej części dochodów tej firmy, a swoje usługi mogłaby świadczyć tylko na terenie dwóch powiatów. Nie mogłaby też startować w przetargach na wybór operatora w innych jednostkach samorządu terytorialnego. - Ponadto samorządy występujące w roli właściciela PKS-u byłyby zobowiązane do wypłacania spółce rekompensaty pokrywającej różnicę między kosztami a przychodami oraz do wypłaty "rozsądnego zysku". Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową spółki , stan jej taboru itp. koszty związane z jej komunalizacją i dalszym funkcjonowaniem, byłyby dla powiatu nie do udźwignięcia - dodaje Grażyna Folaron.

Szansa dla przewoźników
Wszystko więc wskazuje, że starostwa częstochowskie i kłobuckie nie będą powoływały związku powiatów i samodzielnie ogłoszą przetargi na wybór operatorów obsługujących każdy z powiatów.

A to bardzo zła wiadomość dla częstochowskiego PKS-u, bo wcale nie jest powiedziane, że wygra on przetargi. Niewykluczone, że pojawią się inni, prywatni przewoźnicy, którzy będą chcieli wozić pasażerów w powiecie częstochowskim i kłobuckim. Ministerstwo skarbu nie ma sprecyzowanych planów wobec częstochowskiego przedsiębiorstwa. Zdaniem resortu prywatyzacja spółki nie jest na razie planowana.

MSP w latach 2010 - 2013 czterokrotnie podejmowało próby prywatyzacji spółki w trybie negocjacji prowadzonych na podstawie publicznego zaproszenia. Ostatnia próba prywatyzacji wszczęta ogłoszeniem opublikowanym 11 kwietnia 2013 r. zakończyła się decyzją o odstąpieniu od negocjacji przez gliwicki PKS, który był zainteresowany zakupem spółki.
- Obecnie w spółce prowadzone są działania restrukturyzacyjne. Dopiero po ich zakończeniu możliwe będzie przeprowadzenie analizy dotyczącej zasadności ponownego uruchomienia procesu prywatyzacji - informuje biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera