Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Test z Historii Śląska. Zobacz odpowiedzi

Marcin Zasada
arc.
W piątek (01.04), na dwa tygodnie przed pierwszym Wielkim Testem z Historii Śląska, przygotowaliśmy dla Państwa zestaw 15 pytań sprawdzających orientację w tematyce powstań śląskich i plebiscytu.

Nadzór merytoryczny nad pytaniami i odpowiedziami, które publikujemy dziś, sprawował prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Naukowiec będzie jednym z trzech jurorów, którzy 16 kwietnia ocenią wiedzę uczestników testu w Sali Sejmu Śląskiego. Weźmie w nim udział ok. 200 chętnych. Wśród nagród są m.in. wycieczki do Brukseli.

Organizatorami testu są: biuro europosła Marka Migalskiego oraz stowarzyszenie Projekt Śląsk. "Dziennik Zachodni" jest jego patronem medialnym.


PYTANIA i ODPOWIEDZI:
1. Gdzie wybuchło I powstanie śląskie? W Mysłowicach; tam miała miejsce "masakra w Mysłowicach" poprzedzająca powstanie.
2. Gdzie rezydował Polski Komisariat Plebiscytowy? Przy ul. Gliwickiej 17 Bytomiu, w hotelu Lomnitz.
3. Jak wabił się wilczur, z którym Wojciech Korfanty nie rozstawał się na czas plebiscytu? Moric.
4. Kiedy wybuchło II powstanie śląskie i do czego doprowadziło? W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Doprowadziło do rozwiązania niemieckiej Sicherheitspolizei.
5. Ilu Ślązaków mieszkających poza Górnym Śląskiem głosujących w plebiscycie opowiedziało się za Polską, a ilu za Niemcami? 10 tys. było za Polską, za Niemcami prawie 200 tys.
6. Kto był dyktatorem III powstania śląskiego? Wojciech Korfanty.
7. Jakiego pseudonimu w czasie powstań śląskich używał Michał Grażyński? Borelowski.
8. Potomek jakiego hetmana polskiego zginął podczas III powstania śląskiego? Karol Chodkiewicz, potomek Jana Karola Chodkiewicza.
9. Kto stał na czele wojsk polskich wkraczających do Katowic w 1922 roku? Gen. Stanisław Szeptycki.
10. Kiedy toczyła się bitwa o Górę św. Anny? 21-26 maja 1921 roku.
11. Jak nazywał się oddział specjalny, który przeprowadził akcję "Mosty" podczas III powstania śląskiego? Wawelberczycy (od pseudonimu dowódcy, kpt. Puszczyńskiego, "Wawelberga").
12. Jak nazywała się organizacja konspiracyjna będąca główną polską siłą zbrojną w powstaniach śląskich? Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska.
13. Jak nazywał się powstaniec śląski, zastrzelony przez gestapo w 1940 roku w Wiśle? Józef Korol, śląski komendant Służby Zwycięstwu Polsce i Związku Walki Zbrojnej.
14. Jak nazywały się paramilitarne niemieckie jednostki ochotnicze walczące z polskimi powstańcami? Freikorps.
15. Kto był lektorem w filmie "Sól ziemi czarnej" Kazimierza Kutza, którego akcja rozgrywała się w czasie II powstania śląskiego? Gustaw Holoubek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielki Test z Historii Śląska. Zobacz odpowiedzi - Dziennik Zachodni