Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra wciąż w remontach

janusz strzelczyk
Na Jasnej Górze wciąż trwają remonty. Ledwie zakończono renowację bazyliki, przy okazji odkrywając niezwykłe ślady z historii sanktuarium, a już zaczęły się roboty na murach, od strony błoni jasnogórskich.

Odnawiane są wały po prawej stronie ołtarza polowego. Dzięki eurofunduszom na lata 2007- 2013 ojcowie paulini odnowili bazylikę z organami. Zbudowali też nowy wjazd do klasztoru, przebijając się przez wały od strony Rynku Wieluńskiego. Ma to znaczenie nie tylko funkcjonalne, bo jedyny dotąd wjazd do klasztoru prowadził od strony Domu Pielgrzyma, ale był zbyt niski dla wozów strażackich. Te wszystkie prace kosztowały 43 mln zł, w tym 35,2 mln zł pochodziło z funduszy europejskich.

Na równie wielką skalę planowane są kolejne prace. Paulini nazwali projekt "Jasna Góra elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego". Chcą dzięki nim uczynić zabytki jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla pielgrzymów i turystów. Opis wniosku złożonego w urzędzie marszałkowskim mówi o pracach budowlano-konserwatorskich w Kaplicy Matki Bożej, w Sali Zgromadzeń im. Jana Pawła II, na wałach, w budynku klasztornym, w hospicjum, w Pokojach Królewskich, w czworoboku budynków zwanym Starym Światem. Na razie trwają prace przy murach obronnych sanktuarium, które są integralną częścią twierdzy. "Fortalitium Marianum" - tak nazwał twierdzę jasnogórską w 1639 r. król Władysław IV Waza. Jego zabiegi, mające na celu ufortyfikowanie klasztoru jasnogórskiego, były kontynuacją starań ojca i poprzednika na tronie - Zygmunta III Wazy. To on zapoczątkował wznoszenie twierdzy w 1620 r. Były plany, by poprawić umocnienia. Na zachód od klasztoru miała powstać twierdza połączona z fortecą przez podwójny wał obronny, przez które można było prowadzić ogień. Nic z tego nie wyszło. W 1813 r. car Aleksander I wydał rozkaz zburzenia murów twierdzy. Spędzono z wiosek ponad 2 tysiące chłopów, którzy rozebrali mury. Zachował się fragment dawnych obwarowań - Bastion św. Rocha. To właśnie tam z myślą o turystach powstała dziś wystawa historyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!