Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZDROWIE] Reklama działa, ale zęby w złym stanie

Agata Markowicz
Soniczna szczoteczka do zębów, pasta wybielająca, nici dentystyczne, płyn do płukania jamy ustnej. Wydajemy coraz więcej pieniędzy na produkty, które ułatwiają dbanie o higienę jamy ustnej. Sięgamy po coraz droższe środki reklamowane jako najlepsze. Problem w tym, że... nijak przekłada się to na stan uzębienia Polaków.

Co 20. Polak w wieku 65+ jest bezzębny. Jest to odsetek jeden z wyższych w krajach Unii Europejskiej. Tylko 5 procent dorosłych Polaków ma pełne uzębienie. Coraz młodsze osoby sięgają po protezy. Są wśród nich już nawet 40-latkowie! Wg Światowej Federacji Dentystycznej, Polak chodzi do dentysty 0,8 razy w ciągu roku, kiedy średnia europejska jest ponad połowę wyższa i wynosi 1,3 razy na rok. Aż 20 procent Polaków zjawia się u dentysty raz na kilka lat.

Jaka szczoteczka?
Podstawowym dylematem przy myciu zębów jest dobór szczoteczki. Jaką wybrać dla siebie i dla naszych dzieci? Tradycyjną czy elektryczną. A może wynalazek ostatnich lat: szczoteczkę soniczną?

Według ostatnich najnowszych badań i analiz - szczoteczka elektryczna jest najskuteczniejszą szczoteczką w myciu zębów, jeżeli chodzi o usuwanie płytki nazębnej - odpowiadają stomatolodzy. Szczoteczka soniczna, czyli wykorzystująca działanie ultradźwięków jest delikatniejsza, a przez to gorsza.

Nieważne jednak, czy posiadamy szczoteczkę elektryczną, czy mechaniczną - najważniejsza jest technika mycia i czas, który poświęcamy na tę czynność. Pamiętajmy zatem, że szczoteczką manualną powinniśmy szczotkować zęby do 3 minut, ruchem wymiatająco okrężnym, żeby dokładnie domyć wszystkie przestrzenie także przy dziąsłach. W wypadku szczoteczki elektrycznej na mycie wystarczą 2 minuty.

Jaka pasta?
Paradoksalnie, im pasta tańsza i prostsza w składzie - tym lepsza - uważają dentyści. Taki specyfik ma jedną podstawową funkcję - usunięcie płytki bakteryjnej z jamy ustnej. Unikajmy past smakowych, które mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza jeśli jesteśmy uczuleni na konserwanty, substancje smakowe i koloryzujące. Starajmy się także unikać past z laurylosiarczanem sodu, substancja ta potęguje pienienie się pasty, działa jednak drażniąco, zwłaszcza u osób z aftami i chorobami dziąseł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!