Postaw swój znak przeciwko rakowi krwi

  Postaw swój znak przeciwko rakowi krwi

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Postaw swój znak przeciwko rakowi krwi
  Od roku, z inicjatywy Fundacji DKMS, 28 maja jest obchodzony jako Światowy Dzień Raka Krwi. O idei przeszczepów komórek macierzystych krwi i szpiku rozmawiamy z Ewą Magnucką-Bowkiewicz, prezesem Fundacji DKMS Polska.
  Postaw swój znak przeciwko rakowi krwi
  Symbolem Światowego Dnia Raka Krwi jest znak &. Co on oznacza?
  To symbol manifestu solidarności ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w walkę z rakiem krwi: pacjentami, dawcami, lekarzami, klinikami transplantacyjnymi, ośrodkami pobrań komórek macierzystych krwi lub szpiku, bazami dawców i grupami wsparcia chorych. W języku angielskim & oznacza "I", co w dalszej interpretacji sugeruje: "ty & ja", "on & ona", "ona & ona".
  Bo bardzo często, aby dać choremu szansę na powrót do zdrowia, potrzebny jest przeszczep od jego dawcy. Pacjent & dawca równa się bliźniacy genetyczni. Przeszczepienie szpiku to szansa na wyzdrowienie. Nasz główny przekaz: "Make your mark!" znaczy "Zostaw swój znak!", w manifeście przeciwko rakowi krwi. Zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do tego manifestu, rejestrując się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych krwi lub szpiku.

  Ile potencjalnych dawców jest obecnie w bazie DKMS?
  DKMS jest organizacją międzynarodową. W bazach dawców szpiku DKMS zarejestrowało się już ponad 5 milionów osób, chcących ratować życie pacjentów chorych na nowotwory krwi. Tylko w Polsce nasza Fundacja DKMS Polska w ostatnich 6 latach zarejestrowała niemal 700 tysięcy potencjalnych dawców, dzięki czemu polski rejestr Poltransplantu urósł w tym czasie do ponad 800 tysięcy dawców. Idea dawstwa jest z założenia ideą międzynarodową, ale dzięki temu, że świadomość dawstwa w Polsce rośnie, dziś dla większości polskich pacjentów znajduje się polskiego dawcę. Dumą napawa fakt, że dziś możemy odwdzięczyć się światu, który przez lata ratował naszych chorych dawcami z baz zagranicznych, a teraz to nasi dawcy często ratują pacjentów za granicami kraju. Właśnie dlatego ważne jest, aby choć tego jednego dnia w roku - 28 maja - zwrócić szczególną uwagę na to, że walka z rakiem krwi musi być toczona w kontekście ponadnarodowym. Nie liczy się narodowość chorego, liczy się człowiek. Nas, Polaków, ratują dawcy zarejestrowani gdzieś na świecie - w USA, Anglii, Niemczech. My robimy to samo - bycie dawcą to gest wielkiego serca dla każdego chorego na całym świecie.

  A ile osób zawdzięcza życie Waszej fundacji, czyli odnalazło swojego genetycznego bliźniaka i przeszło pomyślnie przeszczep od dawcy?
  Jeszcze tydzień temu świętowaliśmy w Fundacji DKMS Polska 2000 pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych. Oznacza to, że już 2000 chorych otrzymało szansę na powrót do zdrowia od zarejestrowanego przez naszą Fundację dawcy. Ale patrząc na naszą misję, jaką jest znalezienie zgodnego dawcy dla każdego potrzebującego przeszczepienia pacjenta - muszę dodać, że na całym świecie już ponad 40 tysięcy dawców zarejestrowanych w bazach DKMS podarowało cząstkę siebie osobom chorym na nowotwór krwi.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wzordonasladowania.pl

   Agnieszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja dzisiajswój wzorek & dumnie nosiłam w pracy cały dzień - i musze przyznać, ż enie tylko ja miałam ten symbol dzisiaj przy sobie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama