Lędziny mają powody do dumy

  Lędziny mają powody do dumy

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Lędziny mają powody do dumy
  1/10
  przejdź do galerii
  Lędziny są 16-tysięcznym śląskim miastem w powiecie bieruńsko-lędzińskim, sąsiadującym z Katowicami, Tychami i Mysłowicami. Atutem miasta jest bardzo korzystne położenie w rejonie drogi ekspresowej S1 i autostrady A4. Dzięki takiej lokalizacji miasto ma doskonałe połączenie z Katowicami, Krakowem, Wrocławiem, Częstochową, Warszawą, Cieszynem, blisko stąd także do tyskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Same Lędziny są jednak miastem zielonym, gdzie nie występują uciążliwości typowe dla silnie zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów, choć na terenie miasta obecnych jest 645 podmiotów gospodarczych.
  Te 25 lat może być bez wątpienia powodem do dumy. Gmina Lędziny z całą pewnością zdała egzamin z samodzielności i efektywności podejmowanych działań na rzecz swoich mieszkańców z wynikiem bardzo dobrym. Wybudowanych zostało wiele kilometrów dróg, a przy wsparciu funduszy unijnych zrealizowano wiele projektów w tym inwestycyjne.

  Mając na uwadze dobro swoich mieszkańców Gmina zrealizowała szereg projektów zmierzających do zwiększenia integracji społecznej oraz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego lędzinian. Wachlarz realizowanych projektów był bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się też inicjatywy międzynarodowe, których nadrzędnym celem jest utrzymanie i pogłębienie współpracy między młodzieżą państw sąsiednich oraz wymiana doświadczeń pomiędzy kadrą pedagogiczną. Korzyścią dodatkową jest tu zwiększona motywacja do nauki języków obcych wśród lędzińskich uczniów.

  Poza realizacją tzw. miękkich projektów, miasto pozyskało środki na realizacje inwestycji, z których największa, tj. Plac Farski od 2014 roku służy z powodzeniem mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym nasze miasto. Kolejną inwestycją, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków pozyskanych w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a której realizacja rozpoczęła się w 2014 roku, jest Budowa Infrastruktury Okołoturystycznej Ośrodka Rekreacji Sportowej Zalew. Obecnie trwa kompleksowe zagospodarowywanie terenu, montowane jest nowe oświetlenie, odnawiane są alejki spacerowe, budowany jest także duży plac zabaw dla dzieci. Częścią projektu jest już zrealizowany na tym terenie skatepark. Od 30.06.2015 roku mieszkańcy oraz turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli w pełni korzystać z nowo zagospodarowanego obiektu.

  Dzięki realizacji projektu pn. "Eliminacja wykluczenia cyfrowego w gminie Lędziny" utworzona została miejska sieć bezprzewodowa, 100 mieszkańców otrzymało komputery z darmowym dostępem do Internetu, a w 12 jednostkach miejskich uruchomiono darmowy dostęp do sieci. Działanie to było możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

  Lędziny to miasto, na którego terenie znajdują się: 3 szkoły podstawowe, 3 gimnazjalne, 1 ponadgimnazjalna oraz 2 miejskie przedszkola i jedno prywatne. Do końca 2015 roku powstanie Żłobek Miejski. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy szkołach i przedszkolach zostały wykonane mini ogrody botaniczne, które służą przez cały rok szkolny dzieciom i młodzieży do edukacji ekologicznej.

  Projekty infrastrukturalne sprawiają, że miasto staje się bardzo atrakcyjne, zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających. Środki na cele oświatowe pozwoliły na doposażenie szkół i przedszkoli na tyle, aby mogły z niego korzystać dzieci w następnych latach - nie tylko w czasie trwania projektów.

  Dostępność tak dobrze wyposażonej bazy edukacyjnej sprawia, iż miasto jest przyjazne dla rodzin z dziećmi. Na przestrzeni ostatnich 5 lat wyremontowano i całkowicie wyposażono Miejskie Przedszkole Nr 2 oraz Miejskie Przedszkole Nr 1.

  Nie tylko dzieci i młodzież czują sie u nas dobrze. Mamy bardzo sprawnie działający Miejski Ośrodek Kultury, który swoją ofertą kulturalną i rekreacyjną trafia do każdej grupy wiekowej, poczynając od najmłodszych z zajęciami rytmiki, tańca, koła szachowego, poprzez rodziców, którzy korzystają za zajęć jogi i zumby, do seniorów którzy udzielają sie podczas zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ośrodek jest też organizatorem konkursów, imprez plenerowych i wyjazdów do opery, teatru itp.

  Z myślą o przedsiębiorcach zarówno już działających na terenie Lędzin, jak i nowych, miasto oferuje atrakcyjne tereny inwestycyjne.

  - nieruchomość o powierzchni 5,9235 ha, bardzo korzystnie położona w Lędzinach przy drodze krajowej S-1 Warszawa-Cieszyn.

  - nieruchomość o pow. 2,9050 ha o przeznaczeniu produkcyjno-usługowym, położona przy ul. Lędzińskiej, w niedalekiej odległości od ul. Turyńskiej, drogi wojewódzkiej, łączącej Tychy, Katowice, Gliwice, Bieruń i Oświęcim.

  - prawo użytkowania wieczystego nieruchomości usługowej o pow. 0,7757 ha, położonej przy ul. Hołdunowskiej,

  - nieruchomość o pow. 5,4044 ha przy ul. Długosza, w bliskim sąsiedztwie nowej zabudowy jednorodzinnej szeregowej i wielorodzinnej nowej oraz z lat 80-tych. W niedalekim sąsiedztwie przeznaczonej do zbycia nieruchomości znajdują się lokale usługowo-handlowe typu osiedlowego oraz obiekty służby zdrowia, przystanki komunikacji miejskiej, szkoła.

  Ponadto Gmina dysponuje bogatą ofertą działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama