Wykopaliska w Raciborzu ZOBACZ ZDJĘCIA Archeolodzy odkrywają...

  Wykopaliska w Raciborzu ZOBACZ ZDJĘCIA Archeolodzy odkrywają setki zabytków

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Archeolodzy z Raciborza odkrywają setki zabytków każdego dnia
  1/30

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Aleksander Król/Dziennik Zachodni

  Wykopaliska w Raciborzu: Niedawno pisaliśmy o pochówkach skazańców, ściętych przez raciborskiego kata, które odkryli archeolodzy, pracujący przy rynku. Tymczasem każdego dnia pod kościołem świętego Jakuba z ziemi wyciągane są dziesiątki zabytków - głównie kawałki naczyń ceramicznych. Podczas kilku tygodni pracy, archeolodzy z raciborskiego muzeum odkryli już cały cmentarz - w sumie 14 pochówków.
  Wykopaliska w Raciborzu

  - Teraz natknęlismy się na dziwny, nowożytny obiekt murowany, w którym jest bardzo dużo ceramiki. Tak naprawdę nie wiemy, jaką miał funkcję na początku. Później wykorzystano ten obiekt na śmietnisko - mówi Marcin Rezner, archeolog z raciborskiego muzeum.

  Wykopany jest już także cały mur arkadowy, który prawdopodobnie był granicą klasztoru dominikanów. - Mur oddzielał klasztor od miasta - dodaje Rezner.  Wśród najcenniejszych zabytków, jakie dotąd odkryro na działce przy rynku, gdzie wkrótce ma powstać obiekt handlowo-usługowy, są m.in. całe naczynia, prawdopodobnie z XV wieku i późniejsze. W ostatnich dniach ze wspomnianego obiektu, o nieznanej funkcji archeolodzy wydowywają dziennie kilogramy potłuczonych naczyń. - Każdy fragment jest zabytkiem. Wszystkie one będą myte, sortowane i wyklejane. Niektóre uda się posklejąć w całości i będzie można je wyeksponować. Cała reszta trafi do naszych magazynów - dodaje Rezner.

  Natomiast w piątek odbędzie się Wieczór w Muzeum w Raciborzu. Impreza o godz. 18 rozpocznie się salwą armatnią Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. O godz. 18.20 rozpocznie się prelekcja i pokaz multimedialny na temat badań archeologicznych w dawnym kościele ss. Dominikanek w Raciborzu. O godz. 18.30 będzie prelekcja na temat wiątobliwej Eufemii Piastówny. O 19.30 odbędzie się prelekcja na temat ikonografii przedstawień maryjnych w sztuce. O 21 - koncert Chóru "Brzezie", a o 22 nocne zwiedzanie.


  *Uwaga na kleszcze! Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? Sprawdż tutaj
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Koszmarny wypadek w aquaparku Nemo w Dąbrowie. Chłopak ma zmasakrowaną twarz
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama