Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Gliwicach do poprawki po remoncie

Marlena Polok-Kin
Poprawki na płycie Rynku to ponoć efekt pośpiechu i ostrej zimy
Poprawki na płycie Rynku to ponoć efekt pośpiechu i ostrej zimy Justyna Toros
Na płycie trwa usuwanie usterek. Są wykonywane w ramach gwarancji. Pocieszające jest jedno - że za darmo...

Warkot sprzętu i pojawienie się brukarzy na gliwickim Rynku wprawia mieszkańców miasta - delikatnie mówiąc - w osłupienie. Wykonawca kompleksowej przebudowy płyty najważniejszego placu w mieście o żadnej fuszerce nie chce słyszeć.

Jak podkreśla Henryk Małysz, prezes Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach, stojącego na czele konsorcjum, które realizowało tę wielką inwestycję, poprawki konieczne są i owszem. Jak podkreśla - to efekt tempa, w jakim prace były wykonywane (wówczas to mieszkańcy psioczyli, że prace na Rynku - "blokowane" przez archeologów z kolei - tak się przedłużają!) i warunków atmosferycznych, w których odbywał się ich finał.

Ostatecznie - jak podkreśla prezes Małysz, takie ryzyko poprawek brane było pod uwagę i wpisane w warunki, w jakich roboty się odbywały. Co dalej?

- Wszystkie prace, które są związane z poprawkami na Rynku odbywają się teraz w ramach trzyletniej gwarancji - podkreśla Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta miasta. - Oznacza to, że wszystkie te roboty wykonawca wykonuje na własny koszt.

Jako że prognoza pogody jest świetna, wykonawca obiecuje, że poprawki będą wykonywane nie tylko starannie, ale też szybko. Sprawdzimy!

Wiadomo już na pewno, jak informowaliśmy, że gliwicka Starówka doczeka się także kompleksowego remontu ulic zlokalizowanych na obszarze wydzielonym ul. Górnych Wałów i Dolnych Wałów. Prace nie będą łatwe, bo w obrębie szczelnie zabudowanego i objętego opieką konserwatorską Starego Miasta czekają często podziemne niespodzianki i problemy z gęstą infrastrukturą podziemną (te trudności już wykonawca miał okazję "przerobić" podczas poprzednich prac).

Władze miasta obiecują, że efekt zobaczymy za 5 lat. W I roku mają to być ulice Kaczyniec, Pod Murami, Wysoka, Grodowa, Bankowa Bytomska i plac Mleczny. Docelowo - wszystkie ulice i place na tym terenie. Wykonawcą będzie także konsorcjum z Przedsiębiorstwem Remontów Ulic i Mostów na czele (wyłonione do tego zadania w drodze przetargu).

Materiał pochodzący z rozbiórek istniejących nawierzchni kamiennych zostanie wykorzystany do ponownej zabudowy. Brakujący materiał będzie dokupowany granitowy, dla zachowania jednorodności materiałów. W przypadku Górnych i Dolnych Wałów oraz pl. Inwalidów Wojennych przewidziano wykonanie jezdni, parkingów, zatok, chodników z granitu.

Dla pozostałych - jezdnie i chodniki bądź ciągi pieszojezdne z kostki granitowej. Kolejność realizacji robót będzie aktualizowana na bieżąco, po opracowaniu i zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu na czas robót i uzgodnieniach ze wszystkimi służbami - właścicielami, administratorami uzbrojenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!