Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nasza Historia" o Szpilmanach z Targowej i o "meczach z trupami"

Grażyna Kuźnik
Jak to się stało, że Władysław Szpilman został słynnym pianistą? Piszemy o tym w nowym, czerwcowym miesięczniku "Nasza Historia" .

O tym, dlaczego rodzice Władysława Szpilmana zamieszkali właśnie w Sosnowcu, jeszcze nikt dotąd nie pisał. Ojciec pianisty Samuel pochodził z Ostrowca, a matka Estera z Częstochowy. A jednak na wspólne życie wybrali miasto, które wtedy miało sławę jednego z najbrudniejszych w Europie.

Samuel kochał Sosnowiec i tej miłości do miasta, gdzie muzykę uwielbiano najbardziej, nic mu nie mogło zatrzeć. Do unikalnych materiałów i wspomnień z czasów młodości Władysława Szpilmana i jego bliskich nie było łatwo dotrzeć, ale w czerwcowym numerze przeczytacie państwo, jak żyło się na magicznej ulicy Targowej, w świecie, który po wojnie zniknął na zawsze. A jak było po wojnie? Jak ludzie godzili się z faktem, że Polska nie ma już wschodnich Kresów? Kto i dlaczego w woj. katowickim czekał na trzecią wojnę światową? Żaden inny region nie stał się taką mieszanką ludności, tyglem pełnym urazów, przyjezdnych i wyjeżdżających, często wzajemnie się nienawidzących. Każdego poturbowały totalitaryzmy, a jednak trzeba było na nowo układać sobie los. Pisze o tym w "Naszej Historii" Dawid Smolorz i ten tekst również gorąco polecamy.

Gdy w PRL przykręcano śrubę, ludzie tęsknili za przedwojennymi czasami. Wtedy podobno zawsze było lepiej, bogaciej, grzeczniej. Pełna kultura. Ale zaraz, czy to prawda? Czy wiecie, co działo się na stadionach w Zagłębiu i na Śląsku? Kto obił sędziego do krwi i poszczuł psami? Kto był przyzwyczajony do "meczów z trupami"? Dlaczego specjalnie dziękowano, jeśli gra przebiegała spokojnie? Oburzamy się kibolami, dla równowagi warto jednak przeczytać tekst Tomasza Szymczyka o tradycji stadionowych skandali.

Jak to się stało, że jeden z przedstawicieli śląskich arystokratów Strachwitzów dostał Order Uśmiechu? Kogo nazywano paryską hieną emigracyjną? Gdzie na Śląsku produkowano broń dla Wehrmachtu? Odpowiedzi znajdzie w nowym, czerwcowym numerze "Naszej Historii".


*Uwaga na kleszcze! Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? Sprawdż tutaj
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Koszmarny wypadek w aquaparku Nemo w Dąbrowie. Chłopak ma zmasakrowaną twarz
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!