Śląska Platforma Obywatelska: sześć pomysłów jak wygrać...

  Śląska Platforma Obywatelska: sześć pomysłów jak wygrać wybory

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeśli Platforma Obywatelska chce wygrać lub przynajmniej nie przegrać sromotnie następnych wyborów na Śląsku, musi spełnić kilka warunków. Oto one.
  Zmiany we władzach regionalnych PO to prawdopodobnie tylko kwestia czasu. Borys Budka przewodniczącym śląskiej PO?

  Zmiany we władzach regionalnych PO to prawdopodobnie tylko kwestia czasu. Borys Budka przewodniczącym śląskiej PO? ©Grzegorz Jakubowski

  Śląska PO liże rany po wyborach prezydenckich. Choć Bronisławowi Komorowskiemu o włos udało się wygrać w naszym regionie, to partia straciła na rzecz konkurencji aż 10 powiatów. Czy uda się jej przełamać negatywny trend i wyjść na prostą? Może. Musi jednak całkowicie odnowić swój wizerunek. Musi, bo chce tego najmłodsze pokolenie wyborców, które właśnie doszło do głosu. Jakie są konkretne propozycje? Podpowiadamy.

  1 Zmiany kadrowe. Chociaż działacze PO nie przyjmują do wiadomości, że klęska Bronisława Komorowskiego jest też ich klęską, powinni pogodzić się z faktem, że musi spaść kilka głów. Zarówno w rządzie, jak i w regionach. Nowe przywództwo to nowa energia, chęć do wytężonej pracy i udowodnienia, że można inaczej. Poza tym to wyczyszczenie personalnych układów, które ciążą regionalnym strukturom.

  W kontekście zmiany na stanowisku przewodniczącego śląskiej PO wymieniany jest obecny minister sprawiedliwości Borys Budka, ale to przecież niejedyna opcja. Ciekawą propozycją byłby wybór np. Arkadiusza Chęcińskiego, obecnego prezydenta Sosnowca, który brawurowo pokonał kandydata SLD w wyborach samorządowych i ma jedną ważną cechę, której nie ujawniają inni działacze PO - jemu się po prostu chce. Większość bowiem osiadła na laurach, zapominając, że o poparcie społeczne trzeba zabiegać przez całą kadencję.

  2 Listy wyborcze do parlamentu powinny zostać przewrócone do góry nogami. Biorące miejsca trzeba dać nie zasiedziałym w ławach matuzalemom, którzy w obecnej kadencji udowadniali, że "wystarczy być", ale ludziom chętnym do pracy, zaangażowanym, zdecydowanie młodszym i dającym gwarancję, że ich jedynym wysiłkiem nie będzie zrobienie sobie plakatu w Photoshopie, ale praca u podstaw. Czasu nie ma zbyt wiele, a poza tym nie będzie już w tych wyborach lokomotyw takich jak kiedyś Kazimierz Kutz czy Jerzy Buzek. Z PO, dzień po wyborze Andrzeja Dudy na prezydenta, odszedł senator Tadeusz Kopeć, światopoglądowo związany z Jarosławem Gowinem. Nie był "najbardziej rozpoznawalnym senatorem", ale być może zwiastuje to początek ucieczki z tonącego okrętu. Zatrzyma ją postawienie na ludzi lojalnych.

  3 Program dla Śląska. Zapowiadany hucznie po górniczych strajkach przez premier Ewę Kopacz, to być albo nie być, jeśli chodzi o wiarygodność rządu oraz Platformy. Wiadomo, że największą odpowiedzialność za sytuację branży ponosi koalicyjny PSL, bo bardziej realny wpływ PO na kopalnie udało się uzyskać dopiero w drugiej kadencji, ale to nie zwalnia posłów partii rządzącej od stałej kontroli. Program dla Śląska podobno cały czas się tworzy, ale na razie nie znamy żadnych szczegółów. Marszałek śląski Wojciech Saługa mówi, że bez dodatkowych pieniędzy z budżetu trudno będzie zrealizować plany. Patrząc na budżet państwa trudno z kolei oczekiwać, że region dostanie dodatkowe pieniądze.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto

   gosc 1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   kto Pani podpowiada, pisać takie bzdury?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO-rozliczyć.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Szanowna autorko tekstu: struktury PO jak i wszystkich poprzedników tego marazmu w jaki jest uwikłany Śląsk winion ulec ROZLICZENIU dla dotychczasowych elit władzy.! Śląsk jako region jest po...rozwiń całość

   Szanowna autorko tekstu: struktury PO jak i wszystkich poprzedników tego marazmu w jaki jest uwikłany Śląsk winion ulec ROZLICZENIU dla dotychczasowych elit władzy.! Śląsk jako region jest po prostu PACYFIKOWANY od 1980 roku . Każda kolejna władza jest przywożona w teczce.! Pani wymienia co to ma nie czynić PO by wygrać wybory do parlamentu. Czy pamięta Pani może losy niegdysiejszego AWS-u??? to samo czeka i to zakłamane ugrupowanie , kłamców i oszustów. Jest wskazane by kiedyś rozpocząć ich rozliczanie.! Czyż należy zamieść ten fakt pod "dywan historii "?
   Czyż uważa Pani że to kolejny krok do dalszej dominacji tych osób w kolejnym wcieleniu partyjnym?
   Czy aby nie czas rozliczeń należy wdrożyć w życie ,by wszyscy NOWOBOGACCY jak i wszyscy bogacze zostali zlustrowani przez społeczeństwo? To nasze , społeczeństwa poty wylane są dochodem bezpośrednim wielu z tych wymienionych.! /dowód to śmieciowe umowy, na dziś/ Ja jako obywatel mam prawo domagać się zwrotu wszystkich dóbr zrabowanych z zasobów moich i mojej rodziny. To kto w końcu jest tym moim obrońcą , Trybunał Stanu? Sprawiedliwość? Gdzie ona mieszka bo na pewno nie w Polsce nie mówiąc już o Śląsku wiecznie grabionym i prześladowanym.!!! Kto ma być tym obrońcą bo z pewnością nie Wasza prasa , zakłamana i zmanipulowana przez koleje władze , których staliście się poddanymi jak pozostali obywatele.! Społeczeństwo ma głos jedynie w momencie wyborów ale zostało już tak upodlone że nie chce brać udziału w tej zabawie,a władzy to "graj " To w Waszej gestii jest występowanie w roli wytykania tych nieprawidłowości i łamania wszelkich praw sprawiedliwości i praw człowieka. Taką to powinność przyjmowaliście i wolę w swych początkach działalności.! Dlaczego to dziś właśnie czynicie odwrotnie i rzewnie kłamiecie nas czytelników??? Proszę Pani chyba przyszedł czas na rozliczenia dlaczego zatem dalej próbujecie manipulacji? Ma Pani przykład w wyborach I tury gdzie został dokonany przekręt PKW i to nie pierwszy. /tego rodzaju/Wszyscy kandydaci mieli zbliżony stan głosów przekombinowany na procenty. Prawdę powiedziawszy to do drugiej tury winno przystąpić trzech kandydatów a nie dwóch jak to ma miejsce w każdych innych eliminacjach a tak to jest przekręt tegoż PKW.! I gra pod publiczkę.! To co ustaliła kiedyś Magdalenka jest wszystkiego dowodem
   jak się manipuluje społeczeństwem aby tylko utrzymać się przy KORYCIE i przy władzy.! Liderzy przemalowują się na swój sposób i trwają po kilka kadencji.! Czy to się nazywa Sprawiedliwość ?
   Partiokracja winna zniknąć w ogóle z horyzontu Polskiej polityki.!!! Czy to się komuś podoba czy też nie, Polska winna złapać oddech od ciemiężenia i kajdan nakładanych od wieków narodowi Polskiemu.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do górników.

   Zobaczcie. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   http://wpolityce.pl/polityka/254181-blizej-jana-pospieszalskiego-co-dalej-z-afera-tasmowa-podpaleniem-rosyjskiej-budki-i-nagraniem-wojtunik-bienkowska

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nawet gdybyście się ....

   cyganicha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   szkłaem zes........li, to macie przegwizdane

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drodzy komentatorzy

   Obojętność wyborcza, nie jest poparciem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   więc abrysie to sobie uświadomili ...

   Wstrzymanie się od głosu, nie jest równoznaczne z poparciem strony przeciwnej.

   I ten entuzjazm pewnej grupy społeczeństwa, nie przedkłada się na wynik.

   TZ....rozwiń całość

   więc abrysie to sobie uświadomili ...

   Wstrzymanie się od głosu, nie jest równoznaczne z poparciem strony przeciwnej.

   I ten entuzjazm pewnej grupy społeczeństwa, nie przedkłada się na wynik.

   TZ. Pewna ogół społeczeństwa, stawiająca się okoniem nie żyruje poparcia
   dla jednego czy drugi-gigo kandydata .

   Pewne regiony pozostają pasywne

   TZ. wcale nie oświadcza że poparły większością jednego czy drugiego kandydata
   w II turze wyborów Prezydenckich !!!

   A ci co się wstrzymali od głosu dzisiaj stanowią III siłę polityczną nie wspierającą
   poniższe siły ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiem krótko

   pisiorom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   to że Ślązacy staneli obojętnie to nie znaczy że poparli tego kandydata

   Ślązacy pamiętają wielką salę Korfantego i inne podchody

   To wcale nie świadczy o poparciu ale politowaniu dlo tego welunku...rozwiń całość

   to że Ślązacy staneli obojętnie to nie znaczy że poparli tego kandydata

   Ślązacy pamiętają wielką salę Korfantego i inne podchody

   To wcale nie świadczy o poparciu ale politowaniu dlo tego welunku

   Co mogli wybierać Ślązacy albo holera abo tyfus i tak jest od 90 roku

   wienc trzymcie sie Poloki, ale Ślązokom nie po cescie do tego waszego
   wielikiego heimatu co sie zowie Polska

   Pisiory odwaliło wom !!!

   Śląsk to nie Małopolsza - łona sie Ukr należy
   a wos czule pozdrowiom i aby wom rozum wnet
   pokozoł kay ten wosz pierunski Heimat !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO=zasłużony śmietnik historii !

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Dz.Zach.jak zwykle na czele głupawych komentarzy.
   PO=zasłużony śmietnik historii,Komorowski właśnie przeciera ten szlak.
   Pozdr.dla internautów i tej mądrzejszej części Dz.Zach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @czytelnik

   nie wysilej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   sie synku abo dzilcha

   wy mocie ino gupawe odpowiedzi .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widać że

   korzenie DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   tkwią w 1945 burdel i jeszcze raz burdel w nowym wcieleniu DZ nastąpił

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO = Porozumienie Oszustow

   Hendo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   jw

   Zdjęcie autora komentarza
   Jeteli Platforma...

   Franciszek Piatek

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Dzisiaj PO jest postrzegana powszechnie,jako partia przestepcow,aferzystow i wyjatkowych szalbierzy.Polacy maja juz pomysl,by to przestepcze ugrupowanie na zawsze zniknelo z naszge zycia.lacznie z...rozwiń całość

   Dzisiaj PO jest postrzegana powszechnie,jako partia przestepcow,aferzystow i wyjatkowych szalbierzy.Polacy maja juz pomysl,by to przestepcze ugrupowanie na zawsze zniknelo z naszge zycia.lacznie z ich kryminalistami z telewizji i gazet.Polacy juz nie chca uczestniczyc w mafijnych ukladach rzadu.Juz na zawsze bedziemy pamietali Komorowskiego i jego wyborocow,mordercow z WSI,przestepco i kryminalistow...Kazdy Polak czeka na normalnosc w panstwie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Franciszek Piatek

   partia przestępców powiadasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   ciekawe twoje opisy darmozjadzie

   po co rozwijać całość wystarczy fragment aby wiedzieć z czym się ma do czynienia

   Odpowiem krótko FAszysta to pikuś pan pikus w porównaniu do mordercy
   jakim...rozwiń całość

   ciekawe twoje opisy darmozjadzie

   po co rozwijać całość wystarczy fragment aby wiedzieć z czym się ma do czynienia

   Odpowiem krótko FAszysta to pikuś pan pikus w porównaniu do mordercy
   jakim siebie stawiasz, twoje poglądy są jak dziennik
   mordercy bez premedytacji, stawiasz swoje ja ponad wszystko
   a czujesz się lepszym od FASZYSTY, czyli jesteś o stopień wyżej
   od FASZYSTY, czyli mordercą doskonałym

   To jest warte zastanowienie z kim mamy do czynienia?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama