Pielgrzymka mężczyzn do Piekar zawsze jest wyjątkowa...

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar zawsze jest wyjątkowa [PROGRAM]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar
  1/12
  przejdź do galerii

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar ©Arkadiusz Ławrywianiec / DziennikZachodni

  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2015 PROGRAM: Mszę św. podczas pielgrzymki stanowej mężczyzn do Piekar Śląskich będzie koncelebrował kard. Dziwisz. Homilię wygłosi kard. Müller z Watykanu.
  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2015 PROGRAM
  Już w najbliższą niedzielę, 31 maja, mężczyźni i młodzieńcy z całego regionu pielgrzymować będą do Piekar Śląskich. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Piekarskiej będą modlić się, a także dziękować i prosić o wsparcie w swoich intencjach.

  Tomasz Szembor, kleryk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, pielgrzymuje już od 15 lat.
  - Najpierw tata zabierał mnie ze sobą na pielgrzymki, tak samo jak wcześniej dziadek zabierał jego. Ta tradycja przekazywana jest w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenia - mówi. - Pielgrzymujemy po siłę, duchową opiekę i błogosławieństwo Matki Bożej Piekarskiej - dodaje.

  A dlaczego pielgrzymka ma tak duże znaczenie dla naszego regionu? Przybywa na nią co roku kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Zapytaliśmy o to ks. Adama Zgodzaja, wikariusza z bazyliki piekarskiej.

  - Pielgrzymki stanowe mają bogatą historię i tradycję. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej - wyjaśnia.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2014 w obiektywie DZ


  Pielgrzymują od 1947 r.


  Przypomnijmy, że bp śląski Stanisław Adamski pierwszą stanową pielgrzymkę mężczyzn do Piekar Śląskich zgodził się zorganizować w 1947 roku. W czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali tu przede wszystkim hutnicy i górnicy. Także obecnie pielgrzymki mają charakter masowy. Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę maja.

  Do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymowali m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Józef Glemp, Franciszek Macharski i Zenon Grocholewski. Tegoroczna pielgrzymka jest szczególna, bo w 90. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej i ustanowienia diecezji katowickiej.

  Homilie Jana Pawła II


  W latach 1965-1978 - co roku podczas majowej pielgrzymki - Słowo Boże na wzgórzu piekarskim głosił Karol Wojtyła. Mówił o wolności człowieka, jego godności i pracy. "To Wy ukształtowaliście nie tylko na Śląsku, ale i na polskiej ziemi ten wspaniały zwyczaj pozdrowienia Szczęść Boże!", mówił w homilii w 1975 roku, kierując te słowa zwłaszcza do górników. Papież Jan Paweł II pamiętał o Piekarach Śląskich przez cały swój pontyfikat. W tym roku mszę św. koncelebrował będzie kardynał Stanisław Dziwisz, homilię wygłosi zaś kardynał Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

  Program pielgrzymki i zmiana w organizacji ruchu


  Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 8 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu do NMP. Pół godz. później będzie modlitwa różańcowa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Juzaś lezom

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Intencje i prośby niezmienne od dziesięcioleci, ale TA matka wos olywo ślonske cymbały, co widać po tym w jakym tympie nasz Ślonsk podupado fizycznie i moralnie.
   Zacznijcie rzykac ale w inkszych...rozwiń całość

   Intencje i prośby niezmienne od dziesięcioleci, ale TA matka wos olywo ślonske cymbały, co widać po tym w jakym tympie nasz Ślonsk podupado fizycznie i moralnie.
   Zacznijcie rzykac ale w inkszych intyncjach. Np o rozum i rozsondek do naszego okupanta ...
   Może tam klapnie? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama