Piłka ręczna: Górnik Zabrze zakończył sezon na 5. miejscu i pożegnał trenera

Agata Zielińska
Piłkarze ręczni Górnika Zabrze pokonali Stal Mielec i zajęli ostatecznie piąte miejsce w tegorocznych rozgrywkach PGNiG Superligi. Przed rozpoczęciem spotkania w hali Pogoń oficjalnie pożegnano trenera trójkolorowych Patrika Liljestranda.

O tym, że to może być ostatni sezon w którym Patrik Liljestrand prowadzi zespół Górnika mówiło się już od kilku miesięcy. Czarę goryczy przelała porażka trójkolorowych z Azotami Puławy w ćwierćfinale rozgrywek. Wtedy było już pewne, że nie da się osiągnąć celu, który stawiał sobie klub i w trakcie całego sezonu zasadniczego. Jeszcze przed rozpoczęciem rewanżowego spotkania ze Stalą Mielec oficjalnym stał się fakt, że rewanżowy mecz o piąte miejsce będzie zarazem ostatnim meczem zabrzan pod wodzą szwedzkiego trenera. W obecności wszystkich zawodników trenerowi kwiaty wręczył i podziękował za pracę prezes klubu Bogdan Kmiecik.

Pierwsze spotkanie obu drużyn rozegrano w Mielcu, gdzie Górnik wygrał 28:22 i mógł ze spokojem podejść do czwartkowej potyczki. Mecz wydawał się być jedynie formalnością.

Zabrzanie spotkanie wygrali, choć początkowo, nie mająca nic do stracenia Stal narzucała tempo gre i wykorzystywała błędy Górnika. W trzeciej minucie meczu po golu Łukasza Janysta objęła prowadzenie 3:0. Trójkolorowi odrobili jednak straty i gra toczyła się bramka za bramkę. Trójkolorowi łatwo tracili wypracowane prowadzenie. Niespełna minutę przed końcem na tablicy widniał remis. Do bramki Kickiego zdołał jednak jeszcze rzucić Łukasz Janyst i to mielczanie zeszli do szatni prowadząc 17:16.

W drugiej odsłonie spotkania zabrzanom udało się nie tylko wypracować kilkubramkową przewagę, ale także ją utrzymać. Na parkiecie brylował Bartłomiej Tomczak, który zapisał na swoim koncie 11 bramek w całym meczu. Jeszcze kilkanaście minut przed końcową syreną było pewne, że nikt nie odbierze już zwycięstwa trójkolorowym i piątego miejsca na zakończenie sezonu. Zabrzanie powiększali przewagę i ostatecznie wygrali 33:27.

Ostatnie akcje meczu kibice w hali przy Wolności oglądali na stojąco dziękując zarówno odchodzącemu z klubu trenerowi jak i zawodnikom, którzy także żegnają się z klubem. Przypomnijmy, że czwartkowy mecz z Mielcem był ostatnim dla Patryka Kuchczyńskiego, Roberta Orzechowskiego, Michała Kubisztala, Adama Twardy i Sebastiana Suchowicza.

Pewne jest, że w Górniku Zabrze pozostaje Mariusz Jurasik, który ma lada dzień podpisać roczny kontrakt.

Górnik Zabrze - Stal Mielec 33:27 (16:17)

Górnik: Kicki, Kornecki - Niedośpiał 4, Orzechowski 1, Gromyko 2, Kuchczyński 1, Jurasik 5, Bednarczyk, Bushkov 4, Tatarincew 1, Tomczak 11, Niewrzawa 3, Niedźwiedzki, Twardo 1

Stal: Nikolić, Lipka - Wilk 1, Janyst 6, Krieger 1, Sobut 3, Obiała 6, Szpera 2, Gudz, Krzysztofik 4, Chodara 4