Rondo Jaworzno Osiedle Stałe: mikrorondo jednak nie...

  Rondo Jaworzno Osiedle Stałe: mikrorondo jednak nie powstanie! Dlaczego?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rondo Jaworzno Osiedle Stałe: mikrorondo jednak nie powstanie! Dlaczego?
  Jednak nie będzie mikroronda na Osiedlu Stałym, które miało szansę powstać na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Armii Krajowej - prawie w tym samym miejscu, w których kilka lat temu funkcjonowało duże rondo im. 308. Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego. To właśnie za nim tęsknią niektórzy kierowcy, stojący dziś w korkach na przebudowanym podwójnym skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej z Katowicką i Wojska Polskiego oraz AK z Katowicką.
  Rondo Jaworzno Osiedle Stałe: mikrorondo jednak nie powstanie! Dlaczego?
  Przypomnijmy. Po przebudowie układy dróg na Osiedlu Stałym kierowcy twierdzili, że organizacja ruchu jest jeszcze gorsza od tej, gdy istniało w tamtym miejscu rondo. Bowiem jej skutki były takie, że auta na AK miały problem z wjazdem na Katowicką. Na początku urzędnicy nie dowierzali jednak kierowcom, którzy przeklinali likwidację ronda. Po otwarciu drogi przez kilka miesięcy obserwowali więc skrzyżowanie przez internetowe kamery.


  W końcu stwierdzili, że krzyżówka zostanie przebudowana.

  W jej ramach powstał dodatkowy pas ruchu dla osób skręcających z ulicy Katowickiej w ul. Armii Krajowej oraz została zmieniona na tym fragmencie organizacja ruchu. Aby umożliwić zawracanie w stronę centrum miasta pojazdom osobowym i dostawczym, skorygowane zostało również skrzyżowanie ze światłami na głównym ciągu Drogi Krajowej nr 79. To rozwiązanie nieco polepszyło sprawę, ale korki w godzinach szczytu nadal są spore.

  Jeszcze przed wyborami samorządowymi, Paweł Silbert zawiadamiał, że na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Katowickiej zostanie wprowadzone testowo mikrorondo.
  - Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to wprowadzimy je tam na stałe - zaznaczył w wywiadzie z Dziennikiem Zachodnim.

  Teraz okazuje się jednak, że władze miasta z planów ronda zrezygnowały. Ponoć pojawiły się lepsze rozwiązania tego problemu. Jakie?

  - Jeszcze w tym roku problematyczne dla kierowców skrzyżowanie zostanie przebudowane - zapewnił Tomasz Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Zostaną poszerzone zjazdy, a samo skrzyżowanie będzie bardziej "czytelne" dla kierujących. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej, a nowe skrzyżowanie powinno być gotowe jeszcze przed końcem roku - zaznacza.

  Szczegółów jednak nie podaje i odsyła do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Tam nie dowiedzieliśmy się jednak niczego ponad to, co powiedział nam Tomasz Tosza.

  - Nie ma jeszcze szczegółów. Gdy tylko się pojawią, poinformujemy o nich mieszkańców Jaworzna - zapewnia Emilia Tura, rzeczniczka MZDiM-u.

  Urzędnicy cały czas podkreślają też, że przebudowa ul. Grunwaldzkiej była konieczna dla likwidacji kilkukilometrowych korków przez Dąbrowę Narodową - o których jaworznianie szybko zapomnieli. Zaczynały się na rondzie i kończyły za cmentarzem na Łubowcu, czyli już na terenie Sosnowca.


  *Uwaga na kleszcze! Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? Sprawdż tutaj
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Koszmarny wypadek w aquaparku Nemo w Dąbrowie. Chłopak ma zmasakrowaną twarz
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama