W Katowicach powstanie Śląskie Centrum Solidarności

  W Katowicach powstanie Śląskie Centrum Solidarności

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  O planach powołania nowej instytucji kultury - Śląskiego Centrum Solidarności rozmawiano w poniedziałek na spotkaniu z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem.
  W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele marszałka województwa śląskiego, prezydenta Katowic, Katowickiego Holdingu Węglowego, Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek poległych 16 grudnia 1981 roku i Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".

  Dobiega końca proces uregulowania własności nieruchomości, na terenie których znajduje się pomnik zabitych w pacyfikacji KWK Wujek górników wraz z placem oraz budynek, w którym mieści się Muzeum - Izba Pamięci KWK Wujek.
  Do września miasto Katowice i Katowicki Holding Węglowy (za zgodą zarządu i rady nadzorczej KHW oraz ministrów gospodarki i skarbu państwa) powinny dokonać zamiany działek, w wyniku której miasto Katowice stanie się właścicielem tej nieruchomości.

  Uczestnicy spotkania postanowili przygotować list intencyjny w sprawie powołania nowej instytucji kultury pod nazwą Śląskie Centrum Solidarności. Ze względu na ponadregionalny charakter działalności tej przyszłej placówki dziedzictwa narodowego, byłaby to instytucja powołana przez kilka podmiotów, które partycypowałaby w jej finansowaniu. Instytucja ta znalazłaby się w rejestrze instytucji kultury województwa śląskiego, ale byłaby finansowana nie tylko przez Urząd Marszałkowski, ale także przez miasto Katowice oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O udział resortu kultury w finansowaniu tej placówki wystąpić ma do Bogdana Zdrojewskiego wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

  Do końca kwietnia Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek poległych 16 grudnia 1981 roku, z pomocą urzędników prezydenta Katowic i marszałka województwa śląskiego, ma przygotować program działalności nowej placówki wraz z kosztorysem adaptacji pomieszczeń całego budynku, w części którego dziś mieści się Muzeum - Izba Pamięci KWK Wujek, dla potrzeb nowej instytucji kultury, a także określić koszty rocznego budżetu Śląskiego Centrum Solidarności na działalność merytoryczną i administracyjną.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może to jest dobry pomysł...

   zabrzanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Ludzie powinni się identyfikować z wartościami, które tworzyły naszą kulturę. Potrzeba miejsca przypominającego, że wolność trzeba było wywalczyć. I dobrze, że KHW umożliwił powstanie tego centrum...rozwiń całość

   Ludzie powinni się identyfikować z wartościami, które tworzyły naszą kulturę. Potrzeba miejsca przypominającego, że wolność trzeba było wywalczyć. I dobrze, że KHW umożliwił powstanie tego centrum w miejscu szczególnym, bo tak ważnym dla Śląska i Ślązakówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląskie Centrum Solidarności

   onKiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   I po co to komu ? pomnik już nie wystaczy ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama