Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy chcą rodzić w wodzie

Aga
Konradek to 218. dziecko, które przyszło na świat w wodzie w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie. Takie porody to specjalność tej placówki. Mamy chcą rodzić w wodzie
Konradek to 218. dziecko, które przyszło na świat w wodzie w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie. Takie porody to specjalność tej placówki. Mamy chcą rodzić w wodzie archiwum rodzinne
Porody w wodzie, różne metody znieczuleń, plan porodu czy wreszcie możliwość skorzystania z pomocy doradcy laktacyjnego, dietetyka czy psychologa – dziś to nie są już dodatkowo płatne usługi dostępne wyłącznie dla najbardziej zamożnych, ale coraz częściej standardowa oferta szpitali ginekologiczno-położniczych, również tych publicznych.

Czasy, gdy rodzące kobiety nie miały żadnego wyboru sposobu porodu i metody znieczulenia, a udział ojca ograniczał się jedynie do obejrzenia dziecka w szpitalnymi oknie, dawno minęły. Archaiczne szpitalne łóżka porodowe zniknęły, kobieta sama podejmuje teraz decyzję, w jakiej pozycji chce rodzić. Coraz większą popularnością cieszą się porody do wody. To jedna z najbardziej naturalnych i najpiękniejszych form porodu. - Dziecko rodzi się do wody i przez 30-40 sekund położna podtrzymuje je pod wodą. Matka jest mniej zmęczona, ma większą satysfakcje z porodu, woda działa przeciwbólowo – wylicza zalety porodu w wodzie Karolina Raczak-Moroń, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

Zmieniło się też podejście do bólu porodowego. Nie da się go całkowicie wyeliminować, można go jednak skutecznie łagodzić różnymi metodami do poziomu akceptowanego przez rodzącą. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu oferuje pełny zakres dostępnych współczesnej medycynie metod znieczulenia bólu. Oprócz metod naturalnych (ćwiczeń relaksacyjnych, technik oddychania, masażu, kąpieli w ciepłej wodzie) pacjentki mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Lekarz w konsultacji z pacjentką może też zdecydować o znieczuleniu lekami opioidowymi. Ten rodzaj znieczulenia można bezpiecznie stosować tylko w pierwszej fazie porodu, aby nie było go we krwi dziecka w momencie narodzin. Pacjentki mogą też skorzystać z preparatu Entonox, czyli mieszanki gazowej podtlenku azotu i tlenu w równych proporcjach. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo oraz wykazuje pewne właściwości euforyzujące, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „gaz rozweselający”. Kobieta po jego użyciu ma lepszy nastrój, jest zrelaksowana i lekko oszołomiona. Inną metodą walki z bólem okołoporodowym stosowaną w Szpitalu Miejskim w Zabrzu jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów.

Obecnie normą jest też plan porodu, w którym kobieta określa swoje oczekiwania wobec porodu. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, określonymi przez rozporządzenie ministra zdrowia, taki plan powinien zostać opracowany przez pacjentkę wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną.


*ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH 2015 + OPINIE, KOMENTARZE, ZDJĘCIA, WIDEO
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!