Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2015 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2015
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2015 Arkadiusz Ławrywianiec
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2015. W niedzielę 31 maja mężczyźni i młodzieńcy z całego regionu pielgrzymują do Piekar Śląskich. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Piekarskiej modlą się, a także dziękują i proszą o wsparcie w swoich intencjach. Przybyło kilkadziesiąt tys. pielgrzymów. Zobaczcie wideo i zdjęcia.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 8. Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu do NMP. Pół godz. później odbyła się modlitwa różańcowa. Następnie o godz. 9.30 pielgrzymi procesją przeszli z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Tam o godz. 10 została odprawiona uroczysta msza święta.

Przybyłych gości powitał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W swojej przemowie sporo czasu poświęcił pracy na Śląsku i górnictwu.

Rozwój przemysłu poszedł w parze z umocnieniem wiary. Śląsk to ziemia wielkiej pracy i wielkiej modlitwy. Pamiętamy też o tych, którzy odeszli w wyniku wypadków oraz modlimy się za Lecha i Marcina, jeszcze nie odnalezionych górników z KWK Wujek. Dziękujemy ratownikom.

Abp Skworc nawiązał do odnowy człowieczeństwa i autorytetu moralnego, jaki człowiek powinien posiadać, na który składają się wiara bezinteresowność i harmonia życia ze Słowem Bożym. Nowemu prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie życzył odwagi w służeniu dobru wspólnemu.

Homilię podczas mszy św. na wzgórzu kalwaryjskim wygłosił kardynał Gerhard Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu. Mówił o Trójcy Świętej, o tym czego uczy nas Matka Boża, a także o postawach człowieka niszczących jego samego i otoczenie, w którym żyje.

Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Zadanie to obowiązuje każdego z nas i ma być prawdziwym świadectwem Boga. Chrystus przypomina swoim uczniom, że łaska dana jest nam na niebie i na ziemi.

Doświadczamy liberalizmu i hedonizmu. Te postawy niszczą wiarę, rodzinę i człowieka jako osobę, solidarność między narodami. Szukamy prymatu Ducha. Bóg daje nam siebie, daje dowody swojej miłości. A śląska tradycja i kultura są świadectwem miłości do Boga i kościoła.

Matka Boża wciąż uczy, że tylko Bój jest dobrem i jest w stanie odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania i pragnienia. Bój jest sensem życia ludzi.

Na zakończenie mszy św. głos zabrał kard. Stanisław Dziwisz. Wyraził swoją ogromną radość z powodu tak licznie zgromadzonych wiernych. Korzystając z okazji zaprosił młodych ludzi na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Krakowie.

Wiem, że młodzi zaglądają do Matki Bożej. Nie trzeba o to prosić. Ufam, że młodzież ze Śląska przyjedzie także do Krakowa na ŚDM, aby ożywić cały świat nadzieją lepszego jutra. Będzie miała okazję poznać się i zintegrować z młodzieżą z całego świata.

O godz. 13. zagrali m.in. Józefa Skrzek i Klaudiusz Jania. Po koncercie przyszedł czas na godzinę młodzieżową, której gościem specjalnym był biskup Michael Msonganzila z Tanzanii. Podczas nabożeństwa majowego o godz. 15. homilię wygłosił biskup Jan Sobiło z Ukrainy.

Zapytaliśmy pielgrzymów dlaczego odwiedzają Matkę Bożą Piekarską, niektórzy już od bardzo wielu lat.

- Jestem tutaj dokładnie 30 raz. Wiara w Boga zawsze była dla mnie na pierwszym miejscu. To tradycja chrześcijańska, którą zawsze miałem i mam w swojej rodzinie iw sobie. Pięknie jest tutaj na Kalwarii - mówi Witold Szuster z Lubecka, niewielkiej miejscowości położonej w powiecie lublinieckim.

- Przyjechałem w swoich intencjach. Chciałem je zanieść do stóp Matki Bożej Piekarskiej, którą bardzo sobie cenię. To nasza śląska pielgrzymka. Ludzie, którzy tutaj przychodzą są częścią tego regionu i być może to stanowi o wyjątkowości tego miejsca - mówił Łukasz Burchacki z Dąbrówki Małej, który na pielgrzymce w Piekarach Śląskich jest po raz pierwszy.

Tomasz Szembor, kleryk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, pielgrzymuje już od 15 lat. - Najpierw tata zabierał mnie ze sobą na pielgrzymki, tak samo jak wcześniej dziadek zabierał jego. Ta tradycja przekazywana jest w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenia - mówi. - Pielgrzymujemy po siłę, duchową opiekę i błogosławieństwo Matki Bożej Piekarskiej - dodaje.

- Pielgrzymka jest dla mnie takim naładowaniem akumulatorów duchowych. To są chwile, kiedy zastanawiam się nad tym, co jest najważniejsze w moim życiu. Nasze miasto świętuje, wszyscy chodzą po ulicach uśmiechnięci i to jest niesamowite - mówi Bartłomiej Duda z Piekar Ślaskich.

A dlaczego pielgrzymka ma tak duże znaczenie dla naszego regionu? Przybywa na nią co roku kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Zapytaliśmy o to ks. Adama Zgodzaja, wikariusza z bazyliki piekarskiej. - Pielgrzymki stanowe mają bogatą historię i tradycję. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej - wyjaśnia.

Przypomnijmy, że bp śląski Stanisław Adamski pierwszą stanową pielgrzymkę mężczyzn do Piekar Śląskich zgodził się zorganizować w 1947 roku. W czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali tu przede wszystkim hutnicy i górnicy. Także obecnie pielgrzymki mają charakter masowy. Pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę maja.

Do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymowali m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Józef Glemp, Franciszek Macharski i Zenon Grocholewski. Tegoroczna pielgrzymka jest szczególna, bo w 90. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej i ustanowienia diecezji katowickiej.

W latach 1965-1978 - co roku podczas majowej pielgrzymki - Słowo Boże na wzgórzu piekarskim głosił Karol Wojtyła. Mówił o wolności człowieka, jego godności i pracy. „To Wy ukształtowaliście nie tylko na Śląsku, ale i na polskiej ziemi ten wspaniały zwyczaj pozdrowienia Szczęść Boże!", mówił w homilii w 1975 roku, kierując te słowa zwłaszcza do górników. Papież Jan Paweł II pamiętał o Piekarach Śląskich przez cały swój pontyfikat.

Dla pielgrzymów, którzy źle się poczują, przygotowane są ambulanse pogotowia. Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej, na ul. Popiełuszki 17 oraz przy hotelu "Pałac Wiśniewski". O bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dodatkowo zadba także Maltańska Służba Medyczna, działająca w ramach wolontariatu. Ambulans Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach stacjonować będzie w swojej siedzibie przy ul. Karola Miarki w Piekarach Śląskich.
W godzinach od 7 do 17.30 na ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich będzie obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów.
Zakaz dotyczy odcinka drogi od skrzyżowania z ul. gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II. Wyjątkiem są samochody uprzywilejowane. Tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące zakazu prowadzenia działalności handlowej przy ul. Bytomskiej zostaną umieszczone na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego.

Jak informuje KZK GOP, w godz. od 7 do 18 zostaną wprowadzone trasy objazdowe dla autobusów obsługujących teren Piekar Śląskich. Linie nr 5, 53, 73, 114, 164 i 264 w kierunku osiedla Wieczorka będą skierowane ul. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II. Linie nr 5, 53, 73 i 114 nie będą obsługiwały niektórych przystanków, podobnie jak nr 164 i 264. Autobus linii nr 700 pojedzie ul. Bytomską, a następnie ul. Ziętka, Papieża Jana Pawła II i z powrotem do ul. Bytomskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!