Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: 55 lat Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik". Był wielki festyn [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka, fot. mat. Muzeum Miasta Jaworzna i Lucyna Nenow
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" ma 55 lat
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" ma 55 lat Materiały SM Górnik
W sobotę 30 maja na Stadionie Azotanii na Podłężu odbywa się duża impreza z okazji jubileuszu Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik". Największa jaworznicka SM powstała bowiem 55 lat temu, a jej bloki znajdują się na trzech dużych osiedlach w naszym mieście, to znaczy na Podwalu, Podłężu i Osiedlu Stałym. Festyn na stadionie, na który obowiązuje wstęp wolny, odbędzie się w godz. 10.00-22.00, a w programie są liczne atrakcje, o których przeczytacie w ramce na dole strony. W tym miejscu chcemy skupić się za to na historii spółdzielni, jej powstaniu i zmianach, które w niej zachodziły na przestrzeni lat.

Początki spółdzielczości w Jaworznie

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" ma swoje początki, jak łatwo obliczyć, w 1960 roku. Jak czytamy na stronie internetowej SM, to właśnie w tym czasie uzyskano oświadczenie o celowości spółdzielni. Pismo to przyszło z Centralnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Ale zanim pojawił się "Górnik", pierwszą spółdzielnią w naszym mieście była ta założona w marcu 1959 roku, nazwana Powszechną Spółdzielnią Mieszkaniową w Jaworznie. Inicjatorami jej powstania było kilku pracowników Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Jaworznie. Pierwsze dwa bloki, kupione od Rady Narodowej, znajdowały się przy ulicach Partyzantów i Oskara Langego na Osiedlu Stałym.

Jak dalej czytamy, rok później powstała spółdzielnia "Górnik". Ale pierwsze zebrania informacyjne na jej temat odbyły się już dwa lata wcześniej. Ich inicjatorkami były Jaworznicko-Mikołowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego i dyrekcje jaworznickich kopalń.

Z kolei zebranie założycielskie spółdzielni odbyło się właśnie w 1960 roku. Wtedy wybrano też jej władze. Wspomniane oświadczenie o celowości spółdzielni pojawiło się dokładnie 30 grudnia 1960 roku. Natomiast 22 kwietnia 1961 roku "Górnik" został wpisany do rejestru dzięki postanowieniu Sądu Rejestrowego w Krakowie. Właśnie wtedy zyskał nazwę Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik" przy kopalniach "Bierut", "Sobieski", "Komuna Paryska". Kolejne miano, które obowiązywało od 24 marca 1963 roku do 18 kwietnia 1968 roku, to: Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" w Jaworznie.

28 kwietnia 1968 roku "Górnik" wchłonął Powszechną Spółdzielnię Mieszkaniową, która działała na Osiedlu Stałym. Wtedy dla funkcjonującej SM wymyślono nową, obowiązującą do dziś nazwę - Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górnik" w Jaworznie.

Z Awaryjnego na Stałe, czyli rozwój osiedla

Dziś SM "Górnik" ma w swoich zasobach 179 bloków, w tym 8465 mieszkań o powierzchni użytkowej 418 310,36 m2. Spółdzielnia składa się z trzech administracji: 1-ka obejmuje Osiedle Stałe, Osiedle Cegielnianą, Osiedle Gagarina i budynek przy ul. Zubrzyckiego 23. Z kolei 2-ka to bloki na Podwalu, Osiedlu Górniczym, Pańskiej Górze oraz budynek przy ul. Grunwaldzkiej 38. Administracja nr 3. składa się natomiast z bloków na Podłężu.

A jak było kiedyś? Jeszcze w 1975 roku SM "Górnik" miała w swoich zasobach 53 budynki, dwie administracje i Zakład Budowlano - Remontowy. Jedną z administracji była ta na Osiedlu Stałym, które swoją nazwę wzięło dzięki istnieniu Osiedla Awaryjnego?

W czym rzecz? Otóż zanim powstało Osiedle Stałe, pracownicy pobliskich zakładów przemysłowych - kopalni i elektrowni, mieszkali w niewielkich domkach, barakach w tzw. Wesołym Miasteczku (nazwa wzięła się stąd, że przyjezdni robotnicy po prostu dobrze bawili się po pracy), na Osiedlu Awaryjnym (tam mieszkali pracownicy, którzy w razie jakichś awarii powinni jak najszybciej znaleźć się w zakładzie prac) i Kolonii Artur. W końcu zapadła decyzja, że dla tych robotników powstanie nowe osiedle mieszkaniowe z prawdziwego zdarzenia. Takie, w którym zamieszkają "na stałe". I właśnie taka nazwa przyjęła się wśród jego mieszkańców i funkcjonuje do dzisiaj.

Warto dodać, że zanim zaczęła funkcjonować SM "Górnik", najpierw budynki mieszkalne w Jaworznie budowała, w latach 50-tych, Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych. Sam "Górnik" we współpracy z zakładami pracy. Dopiero później SM Górnik wznosił swoje budynki. Na Os. Stałym znajdują się one, m.in. przy ulicy Kalinowej i Starowiejskiej.

Festyn:

Wielki Festyn Rodzinny z okazji jubileuszu odbywa się dla mieszkańców Jaworzna, nie tylko spółdzielców.
W programie: występy uczniów z jaworznickich szkół i przedszkoli, malowanie twarzy, gry i konkursy, trampoliny dla dzieci, zjeżdżalnie, suche baseny z kulkami, dmuchane zamki, ścianki wspinaczkowe, kule wodne, balonowe zoo. Wystąpią artyści z grupy "Wesołe śpiewanki Tygrysa i Anki". Dla starszych dzieci: zabawa karaoke, gigantyczne piłkarzyki i rodeo byk i sztuczna krowa do dojenia, stanowiska pokazowe służb mundurowych, w tym pojazdy wojskowe, uzbrojenie. O godz. 15.00 pokaz skoków spadochronowych, musztry paradnej w wykonaniu orkiestry Wojska Polskiego, dalsze prezentacje pojazdów wojskowych z Muzeum Techniki Wojskowej, dynamiczny pokaz oddziału antyterrorystycznego w wykonaniu żołnierzy 6 Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego. Wystąpi też Kabaret Biesiada Polska i zespoły Shakira Imitation i Acapulco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!