Katowice: jest zielone światło dla budowy nowej galerii...

  Katowice: jest zielone światło dla budowy nowej galerii handlowej

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Galeria Echo w Katowicach

  Galeria Echo w Katowicach ©Mat. Inwestora

  Katowiccy radni dali zielone światło dla budowy nowej galerii handlowej w Katowicach. W piątek na sesji Rady Miasta podjęto uchwałę w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Subcentrum Południe w części obejmującej obszar w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki i Kolejowej. To właśnie w tym rejonie budowę galerii Echo Katowice planuje firma Echo Investment.
  Galeria Echo w Katowicach

  Galeria Echo w Katowicach ©Mat. Inwestora

  Radni uchwalili plan większością głosów, mimo sprzeciwu mieszkańców, którzy pojawili się na piątkowej sesji RM. Katowiczanie zebrali 500 podpisów sprzeciwu wobec inwestycji, uruchomili też profil na Fesjbuku, który zyskał 3500 sympatyków.

  Zanim przystąpiono do dyskusji o projekcie, radny Michał Luty poprosił prezydenta Marcina Krupę, aby odniósł się do informacji o powiązaniach prezydenta i dewelopera.
  Chodziło o ubiegłoroczne wpłaty na kampanię wyborczą Forum Samorządowego i Piotr Uszok , dokonane przez członków zarządu Echo Investment, a więc firmy, która chce inwestować na obszarze Subcentrum Południe.

  Krupa odpowiedział, że wpłaty na kampanię są zgodne z prawem, zastrzegł jednak, że nie można ich łączyć z aktualnie omawianym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego nie?

  - Procedowanie tego projektu uchwały zaczęło się 2,5 roku temu – odpowiedział. Odniósł się także do protestów mieszkańców. Prezydent przypomniał, że do opracowania studium zagospodarowania miasta, w którym temat rejonu ulic Kościuszki i Kolejowej został podjęty, przystąpiono już w 2004 roku.

  To właśnie w studium ustalono, że tereny te, dotąd o funkcjach przemysłowych – funkcjach, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko - powinny zostać zmienione na funkcje m.in. usługowo – handlowe. Zmiana ma się przyczynić do rewitalizacji tej przestrzeni. Urzędnicy podnosili, że także w studium ustalono, że w tym rejonie powinien powstać obiekt handlowy dla południa miasta. Dodawali, że gdy omawiano te plany, do urzędu żadne protesty nie trafiały.

  Te argumenty przeciwników inwestycji nie przekonały. Głos w imieniu mieszkańców zebranych na sesji zabrała Agnieszka Zielińska. - Apelujemy, aby zagłosowali państwo jako mieszkańcy, aby wzięli państwo głos mieszkańców pod uwagę – mówiła. Przeciwnicy budowy galerii na południu Katowic, twierdzą, że w stolicy aglomeracji takich obiektów powstało już wystarczająco. Przekonują, że kolejny przyczyni się do upadku lokalnego handlu w okolicy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywiście czysty przypadek.

   K.M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie można łączyć sprawy... A kto był v-ce prezydentem 2,5 roku temu i startował w wyborach z poparciem ówczesnego prezydenta Katowic i jego forum?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Protestujący to idioci!

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   To ma być galeria, dla mieszkańców południowych dzielnic cymbały! A w ogóle, wolę już galerię, niż te zapyziałe i stare familoki, które szpecą Kato.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywiście wiesz, że jesteś kretynem...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   ... ale na wszelki wypadek ci to przypomnę.
   Dla ciebie, uszaty pachołku, wystarczy Żabka - tam rób zakupy, bo do żadnej "galerii" ochrona cię nie wpuści.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama