Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka na weekend: Rumcajs ma swój dom w Jiczynie

Teresa Semik
Teresa Semik
Bajkę o przygodach dzielnego rozbójnika i jego rodziny znało kiedyś każde polskie dziecko. To piękne miasteczko. Zakochał się w nim Jaroslav Seifert, laureat literackiej nagrody Nobla

Rumcajs mieszkał w jaskini wraz z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem. Strzelał żołędziami, pomagał zwierzętom i miał ciągle kłopoty z jaśnie panem hrabią oraz jego małżonką księżną panią, co szpetnie klęła po francusku "sakreble!".

Zanim Rumcajs został zbójnikiem w rzaholeckim lasie, mieszkał w Jiczynie i był uczciwym rzemieślnikiem - szewcem. W 17-tysięcznym miasteczku, przy ulicy Pod Koštofránkem (blisko rynku) stoi jego dom, gdzie wciąż przyjmuje gości. W "Rumcajsowej szevcovni", czyli warsztacie szewskim, jest wszystko, co potrzebował do pracy i życia. Jest ogródek z ziołami Hanki (w czeskiej wersji - Manky), są zwierzęta, salon gier i zabaw dla dzieci. Jest też wspomnienie o autorach. Przygody Rumcajsa opisał Vaclav Čtvrtek, który urodził się w Pradze, ale bywał w Jiczynie u dziadków.

Twórcą graficznego wizerunku rozbójnika jest malarz Radek Pilarz (1931-1993), artysta plastyk z Pragi. Podobno stanął przed lustrem i… namalował siebie. Rzucił okiem na wieżę jiczyńską i w tym kształcie dorysował zbójowi czerwony kapelusz, zwężony ku górze. Potem spojrzał na swoją żonę i namalował Hankę, z tą różnicą, że żona artysty nie była blondynką. Pilarz interesował się wideo-artem, ale to postać Rumcajsa przyniosła mu sławę. W galerii Miejskiego Centrum Informacyjnego przy rynku jest też interaktywna, ruchoma ekspozycja "Świat Rumcajsa Radka Pilarza". Można dotykać, przesuwać, iść śladami zbója i nauczyć się wiele dobrego.

Jiczyn to piękne miasteczko. Zakochał się w nim Jaroslav Seifert (1901-1986) laureat literackiej nagrody Nobla. Napisał: "Jiczyn, ze swoim kwadratowym rynkiem, wieżą, zamkiem i kościołem posiada swój wyjątkowy urok i czar osobliwej prostoty i jakieś oczywiste piękno. Nic nadzwyczajnie wielkiego i patetycznego, ale wszystko jakieś bliskie sercu. Przecież także zarozumiały wojewoda frydlancki nie polubił Jiczyna bez powodu…".

Jiczynowi sprzyjało szczęście. Na przełomie XVI i XVII w. miał swojego księcia - Albrechta z Waldsteina, bogatego i wpływowego, który rozbudował Jiczyn i uczynił stolicą księstwa frydlanckiego. Przy rynku jest wciąż jego okazały zamek.

Miasto leży 55 km od Harrahova i granicy z Polską. We wrześniu przez tydzień odbywa się w Jiczynie festiwal bajkowy (www.pohadka.cz).


*Uwaga na kleszcze! Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? Sprawdż tutaj
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Koszmarny wypadek w aquaparku Nemo w Dąbrowie. Chłopak ma zmasakrowaną twarz
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!