Zabrze: Konsule zjechali 320 metrów pod ziemię

  Zabrze: Konsule zjechali 320 metrów pod ziemię

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 20 przedstawicieli korpusu konsularnego z południa Polski zjechało w poniedziałek 320 metrów pod ziemię do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Przedsięwzięcie miało promować atrakcje Śląska.
  W jego programie przewidziano zwiedzanie poziomu 320 metrów i oficjalne wystąpienia poświęcone m.in. tegorocznej polskiej prezydencji. Zaplanowano też część artystyczną - biesiadę i pasowanie konsulów na górników.

  - Chcemy przypomnieć górnicze tradycje tego regionu oraz pokazać, że współcześnie potrafimy w atrakcyjny sposób wykorzystać to dziedzictwo. Wierzę, że takie spotkania przekładają się np. na zwiększenie ruchu turystycznego - powiedział inicjator spotkania, konsul Słowenii w Katowicach Mieczysław Barański. Imprezę współorganizowały śląski urząd wojewódzki i urząd marszałkowski.

  Powstanie kopalni Guido wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Śląsku. Książę Guido Henckel von Donnersmarck, wielki magnat ziemski i przemysłowy tego okresu, był założycielem i właścicielem kopalni nazwanej jego imieniem, która powstała w 1855 r., by wydobywać węgiel na potrzeby jego huty. Po wyeksploatowaniu złóż węgla kopalnię przekształcono w centralny węzeł odwadniania w rejonie, stracił on jednak na znaczeniu w latach 30. XX wieku, kiedy kopalnie, którym służył, zaczęły wydobywać węgiel na niższych pokładach.

  W roku 1967, na bazie zakładu górniczego, została utworzona "Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300", w której były prowadzone doświadczenia eksploatacyjne z maszynami górniczymi. W 1982 r. na terenie tej kopalni został uruchomiony "Skansen Górniczy Guido", który w 1996 r. zakończył swoją działalność. W 2007 r. roku Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido ponownie otworzyła swoje podwoje dla turystów. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak się dziennikarz śpieszy...

   Raxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Staranności trochę: nie "śląski urząd wojewódzki" - ale Śląski Urząd Wojewódzki. Chyba, że od jutra piszemy: "dziennik zachodni". A poza tym Pan Barański jest konsulem Słowenii - zgadza się - ale,...rozwiń całość

   Staranności trochę: nie "śląski urząd wojewódzki" - ale Śląski Urząd Wojewódzki. Chyba, że od jutra piszemy: "dziennik zachodni". A poza tym Pan Barański jest konsulem Słowenii - zgadza się - ale, niespodzianeczka, z Mysłowic.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama