Ważne
  5 kwietnia test na koniec podstawówki

  5 kwietnia test na koniec podstawówki

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Paweł Bednorz z Katowic skoncentrował się wczoraj na ciastkach

  Paweł Bednorz z Katowic skoncentrował się wczoraj na ciastkach ©arkadiusz gola

  41 575 szóstoklasistów z 1186 szkół podstawowych z województwa śląskiego przystąpi we wtorek o godz. 9 do pierwszego w życiu egzaminu - do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej.
  Paweł Bednorz z Katowic skoncentrował się wczoraj na ciastkach

  Paweł Bednorz z Katowic skoncentrował się wczoraj na ciastkach ©arkadiusz gola

  Wynik sprawdzianu nie będzie mieć wpływu na rekrutację do gimnazjum i i nie jest odnotowywany na świadectwach szkolnych. Po co więc test?

  - Pełni funkcję diagnostyczną, a nie selekcyjną. Dlatego każdy absolwent szkoły podstawowej, bez względu na wynik sprawdzianu, zostanie przyjęty do gimnazjum w swoim obwodzie szkolnym - mówi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.


  Wszyscy uczniowie otrzymają jednakowy zestaw egzaminacyjny. Chodzi o potwierdzenie umiejętności czytania, pisania, rozumowania, wyszukiwania informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

  - Doświadczenie z poprzednich lat wskazuje, że uczniowie lepiej dają sobie radę z czytaniem niż z pisaniem. A największe trudności mają z umiejętnością wykorzystywania wiedzy w praktyce - podkreśla Roman Dziedzic.

  Test potrwa 60 minut. Jednak uczniowie z różnymi dysfunkcjami przystąpią do sprawdzianu w warunkach dostosowanych do ich potrzeb (może to polegać na zastosowaniu odpowiedniego arkusza egzaminacyjnego czy na wydłużeniu czasu sprawdzianu). W naszym województwie jest na przykład 174 uczniów niedosłyszących oraz 91 niedowidzących.

  W szkołach już organizowano próbne egzaminy, które przede wszystkim miały pokazać, nad czym szóstoklasiści powinni jeszcze pracować.

  - Jestem spokojny, nasi uczniowie są dobrze przygotowani, zarówno pod względem merytorycznym jak i technicznym - mówi Jerzy Bakowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach. - Mam tylko nadzieję, że nie zdarzą się żadne wypadki losowe i wszystkie dzieci przyjdą, bo jednak pisanie w gronie kolegów jest mniej stresujące - podkreśla dyrektor placówki.

  Uczeń na dzisiejszym sprawdzianie może uzyskać maksymalnie 40 punktów.

  - Od 2002 roku wyniki są podobne do średnich wyników w kraju - dodaje Dziedzic.

  Zakodowane prace uczniów zostaną sprawdzone przez zewnętrznych egzaminatorów (638 egzaminatorów w 29 zespołach oceniania), a wyniki sprawdzianu oraz zaświadczenia zostaną przekazane do szkół nie później niż na 7 dni przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama