Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co możesz zrobić w trosce o zęby w domu, a co tylko u stomatologa

Katarzyna Sklepik, Agata Markowicz
Kto z nas nie marzył o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu? Rząd równych, śnieżnobiałych zębów jest dzisiaj wyznacznikiem sukcesu. W pogoni za szczęściem, wiele osób próbuje zafundować sobie taki uśmiech metodami chałupniczymi. W internecie można znaleźć mnóstwo sposobów na domowe sposoby pielęgnacji zębów. Stomatolodzy przestrzegają, że mogą one wyrządzić więcej szkód naszym zębom, aniżeli pożytku.

Od pasty wybielającej do lasera
- Szczególnie dużo pomysłów dotyczy wybielania. Słyszałam o różnych mieszankach, od soku z cytryny, sody oczyszczonej, nawet węgla drzewnego, aż po wymyślną miksturę z truskawek i wody utlenionej. Niestety, te działania nie tylko nie dają żadnego efektu, a jeszcze mogą uszkodzić szkliwo albo doprowadzić do nadwrażliwości zębów - ostrzega Dorota Stankowska, stomatolog i autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty".

Co zatem polecają stomatolodzy? Jeśli chcemy olśniewać uśmiechem, wybierzmy jedną z bezpieczniejszych metod, jaką jest stosowanie past wybielających, które rozjaśnią zęby. Do codziennej higieny jamy ustnej używajmy tych, których wskaźnik ścieralności (RDA) wynosi około 45. Natomiast te, których RDA jest wyższe, powinny być stosowane maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Na amatorów radykalnej bieli - czeka wybielanie metodami gabinetowymi.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wybielanie zębów metodą nakładkową. W tym celu trzeba wybrać się do stomatologa, który pobierze wyciski, a na ich podstawie przygotowane zostaną nakładki na zęby, które wypełnia się specjalnym żelem. Jego stężenie będzie indywidualnie dopasowane do potrzeb i wrażliwości zębów pacjenta. - Nakładki wypełnione substancją wybielającą nakłada się na zęby, najlepiej na noc. Efekt jest widoczny już po trzech aplikacjach - mówi dr Mariusz Duda, dentysta z Katowic. Proces wybielania trwa zazwyczaj dwa tygodnie i jest bardzo bezpieczny, a nawet jeśli wystąpi nadwrażliwość, to stosuje się preparat, który jej przeciwdziała.

Nowością jest wybielanie laserowe.

Ratunek przy paradontozie
W aptekach i drogeriach dostępny jest szeroki wybór różnych środków mających dać nam przewagę w walce z paradontozą, od preparatów ziołowych na bazie szałwii i rumianku, aż po profesjonalnie wyglądające pasty i płukanki. Niestety, tego rodzaju specyfiki nie zawsze pozwalają zażegnać problem.

- Jeżeli już dojdzie do stanu zapalnego dziąseł, to nieunikniona jest wizyta u stomatologa. Żaden preparat ziołowy nie usunie złogów bakterii z kieszonek dziąsłowych, tutaj wymagane jest specjalne leczenie - kieszonki oczyszcza się specjalnym urządzeniem - przestrzega dr Przemysław Stankowski, stomatolog z Poznania. Krótko mówiąc, jeżeli zauważymy krwawiące dziąsła, to nie czekajmy, aż rozwinie się paradontoza, tylko udajmy się na spotkanie z dentystą.
Korekta uśmiechu i plomba w jednym
Plomba, czyli wypełnienie z kompozytu nakładane na oczyszczony z próchnicy ząb. Kto jej nie zna? To chyba najpopularniejszy zabieg stomatologiczny. Co jednak, kiedy jesteśmy na wczasach albo w delegacji, a wypadnie nam plomba? Jak jeść, jak rozmawiać z innymi ludźmi?

- Od jakiegoś czasu, w aptekach dostępne są wypełnienia tymczasowe do założenia samemu. Są proste w użyciu, mają formę pasty wyciskanej z dozownika, które twardnieją po chwili. Tymczasowo zabezpieczają odsłonięte wnętrze zęba, zapobiegają dostawaniu się pokarmu i przykremu zapachowi. Nie zastąpią jednak prawdziwej plomby, bo nie trzymają się dobrze i nie są tak trwałe - wyjaśnia dr Dorota Stankowska.

W gabinecie mamy do wyboru już nie tylko zwykłe plomby światłoutwardzalne z kompozytu, ale także wypełnienia ceramiczne, indywidualnie dopasowane do zęba.

Warto wiedzieć również, że stosowane obecnie materiały kompozytowe przestały służyć wyłącznie jako plomby. Można nimi z powodzeniem korygować kształt zębów. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla licówek, które - owszem są trwałe i efektowne, ale przeciętnego Polaka na nie nie stać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!