Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zdrowia do pracy. Kto i jak może starać się o rentę?

Jadwiga Jenczelewska
Przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS-u, zaś pracodawca powinien Ci pomóc w staraniach o zdobycie świadczenia
Przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS-u, zaś pracodawca powinien Ci pomóc w staraniach o zdobycie świadczenia 123RF
Sam wniosek o przyznanie renty złożony w ZUS-ie nie wystarczy. Policz, ile masz okresów składkowych i nieskładkowych na koncie .

Nasz Czytelnik z Chorzowa, który od wielu lat pracuje fizycznie, leczy się już drugi rok. - To nie jest jakaś jedna choroba, którą mógłbym nazwać chorobą zawodową i starać się o rentę z powodu utraty zdrowia na skutek wykonywania obowiązków zawodowych przez prawie 30 lat - mówi pan Jerzy.

Dodaje, że z powodu dolegliwości ze strony układu kostnego i nawracających bólów kręgosłupa nie jest już w stanie pracować dłużej fizycznie. - Dlatego zamierzam ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie wiem jednak, jakie dokumenty powinienem dołączyć do wniosku o przyznanie mi takiej renty.

Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie pozwalające utrzymać się osobom, które - z uwagi na zły stan zdrowia - nie są w stanie pracować. Lecz przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS-u.

Na pytanie: jakie dokumenty powinna zgromadzić osoba starająca się o rentę dołączane do odpowiedniego wniosku, odpowiada Aneta Staroń, naczelniczka wydziału emerytalno-rentowego Oddziału ZUS-u w Sosnowcu.

Renta jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje w przypadku utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej. Oto warunki, by uzyskać prawo do renty:
1. niezdolność do pracy;
2. posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego;
3. niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w przepisach, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Są dwa rodzaje rent:
1. renta stała - otrzymuje ją osoba, której niezdolność do pracy ma trwały charakter,
2. renta okresowa - przysługuje osobie, której niezdolność do pracy jest czasowa i przemijająca. Przyznawana jest na okres wskazany przez organ rentowy.

Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wspierać swojego pracownika, który stara się o rentę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy obowiązani są do:
1. współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania renty;
2. wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości;
3. przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.

Uwaga! Pracodawca powinien także poinformować - bezzwłocznie po śmierci pracownika - pozostałą po nim rodzinę o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu.
Musisz jednak wiedzieć, że: pracodawca nie ma obowiązku wyręczania pracownika w sporządzaniu wniosku rentowego, a jedynie ma obowiązek współdziałania w gromadzeniu lub dokumentowaniu okresów lub rodzaju ubezpieczenia oraz udzielaniu informacji niezbędnych dla przyznania tego świadczenia.
***

Ekspert wyjaśnia: co dołączasz do wniosku

Aneta Staroń, Oddział ZUS-u w Sosnowcu

W niosek o przyznanie renty najlepiej złożyć na odpowiednim formularzu (druk ZUS Rp-1R). Dzięki temu zostaną podane wszystkie informacje wymagane do wydania decyzji i podjęcia wypłaty świadczenia.

Do wniosku o przyznanie renty powinny być dołączone następujące dokumenty:
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6), - dokumenty na potwierdzenie przebytych okresów składkowych i nieskładkowych (np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie szkoły wyższej o okresie odbycia studiów i o programowym toku trwania studiów, zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy stwierdzające okres pobierania zasiłku dla
bezrobotnych),
- zaświadczenie pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia (na formularzu według wzoru określonego przez ZUS - ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy dotyczące zarobków,
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, lecz wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku,
- inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS-u (np. historię choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej),
- wywiad zawodowy - ankieta (druk ZUS N-10),
- kwestionariusz oceny stanu zdrowia (druk ZUS N-36).

Jeśli dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przebyte do 31 grudnia 1998 r. oraz potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia były złożone przy wniosku o ustalenie kapitału początkowego, nie należy dokumentów tych dołączać do wniosku o rentę, nawet gdy dokumenty te zostały zwrócone. W kwestionariuszu dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych stanowiącym załącznik do wniosku, należy podać, że dokumenty te zostały dołączone do wniosku o kapitał początkowy, podając jednocześnie numer sprawy kapitału początkowego.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!