Nie ma zdrowia do pracy. Kto i jak może starać się o rentę?

  Nie ma zdrowia do pracy. Kto i jak może starać się o rentę?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS-u, zaś pracodawca powinien Ci pomóc
  1/5
  przejdź do galerii

  Przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS-u, zaś pracodawca powinien Ci pomóc w staraniach o zdobycie świadczenia ©123RF

  Sam wniosek o przyznanie renty złożony w ZUS-ie nie wystarczy. Policz, ile masz okresów składkowych i nieskładkowych na koncie .
  Nasz Czytelnik z Chorzowa, który od wielu lat pracuje fizycznie, leczy się już drugi rok. - To nie jest jakaś jedna choroba, którą mógłbym nazwać chorobą zawodową i starać się o rentę z powodu utraty zdrowia na skutek wykonywania obowiązków zawodowych przez prawie 30 lat - mówi pan Jerzy.

  Dodaje, że z powodu dolegliwości ze strony układu kostnego i nawracających bólów kręgosłupa nie jest już w stanie pracować dłużej fizycznie. - Dlatego zamierzam ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie wiem jednak, jakie dokumenty powinienem dołączyć do wniosku o przyznanie mi takiej renty.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie pozwalające utrzymać się osobom, które - z uwagi na zły stan zdrowia - nie są w stanie pracować. Lecz przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika ZUS-u.

  Na pytanie: jakie dokumenty powinna zgromadzić osoba starająca się o rentę dołączane do odpowiedniego wniosku, odpowiada Aneta Staroń, naczelniczka wydziału emerytalno-rentowego Oddziału ZUS-u w Sosnowcu.

  Renta jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje w przypadku utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej. Oto warunki, by uzyskać prawo do renty:
  1. niezdolność do pracy;
  2. posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego;
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w przepisach, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama