Ślązacy biorą kredyty. Wyższe zadłużenie to wyższy poziom...

  Ślązacy biorą kredyty. Wyższe zadłużenie to wyższy poziom życia

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Protest frankowiczów. Kredytobiorcy, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich manifestują przeciwko bierności banków i rządu.
  1/6
  przejdź do galerii

  Protest frankowiczów. Kredytobiorcy, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich manifestują przeciwko bierności banków i rządu.  ©Grzegorz Jakubowski

  Ślązacy biorą kredyty i wcale się ich nie boją. Mężczyźni na Śląsku należą do osób najbardziej aktywnych kredytowo. Szczególnie wiarygodne są dla banków górnicze zarobki i emerytury. Paradoksalnie wyższe zadłużenie to wyższy poziom życia.
  Wreszcie w czymś jesteśmy najlepsi - mężczyźni ze Śląska (seniorzy oraz urodzeni w latach 1967 - 1981) wykazują największą aktywność kredytową w Polsce. Kobiety ze Śląska zadłużają się mniej chętnie, ale przede wszystkim dlatego, że mniej zarabiają. Sytuacja zmienia się w grupie śląskich seniorek, zwłaszcza wdów po górnikach, które mogą trochę bardziej od innych zaryzykować.

  Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2014 roku już co drugi dorosły Polak posiadał kredyt.
  Wśród ponad 15 milionów kredytobiorców statystycznie w skali całego kraju więcej jest kobiet (51,1 proc.) niż mężczyzn (48,9 proc). Przeważają panie, bo finansowo odbijają się na emeryturze, którą zwykle w wyższej kwocie dziedziczą po mężach, którzy żyją krócej. Poza tym biorą więcej kredytów, ale na niższe kwoty.

  Co ciekawe wśród mężczyzn-seniorów najwięcej kredytobiorców jest też właśnie na Śląsku. Wiarygodność kredytową dają im wysokie górnicze emerytury.

  - Zaspokojenie aspiracji życiowych naszych klientów przy zachowaniu stabilności systemu bankowego jest naszym nadrzędnym celem - zapewniał podczas specjalnej konferencji prasowej przewodniczący Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak poinformował, banki zaakceptowały propozycje przedstawione przez Związek, a osobno rekomendowane przez rząd - m.in. mniejszy LIBOR czy "wakacje kredytowe". Pietraszkiewicz zaznaczył, że nadal konieczne jest ustalenie szczegółów tych rozwiązań.


  Ogólnie najczęściej z kredytów korzystają określani jako pokolenie X (roczniki 1967 - 1981), a wśród nich głównie mężczyźni (59 proc.). Na tak wysoki poziom ukredytowienia wpływa fakt, że jest to okres kiedy najczęściej podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania czy podejmujemy ryzyko inwestycyjne. W związku z przesunięciem się wieku życia na własny rachunek na późniejszy, w sferze zawierania zobowiązań kredytowych obserwujemy, że najmniej aktywne kredytowo jest najmłodsze pokolenie Y urodzone w latach 1982 - 1995.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAZYM Z LIBERAŁAMI I ELITOM POcotUF FEEE MINAMI LESSBAMI I ROWERAMI TZN RURZOWO SSFASSTYKA ?

   777 STAŁE DOHODY BANKSTERUF I i POLITY KUF a ODHODY KRAYOWI I CIYMNYMU LUTOFI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Państwo broniące praw pracowników i pracownic. Przywrócenie realnej progresji podatkowej. Walka z unikaniem opodatkowania i umowami śmieciowymi. Polityka mieszkaniowa w interesie ludzi, a nie...rozwiń całość

   Państwo broniące praw pracowników i pracownic. Przywrócenie realnej progresji podatkowej. Walka z unikaniem opodatkowania i umowami śmieciowymi. Polityka mieszkaniowa w interesie ludzi, a nie deweloperów i banków. Udział pracowników w decydowaniu o sprawach firmy. Służba dla zdrowia, a nie dla zysków. Inna polityka jest możliwa. Ograniczenie zarobków posłów i długości ich kadencji.

   Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3887599,nowa-lewicowa-partia-razem-za-slaska-godka,id,t.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znalazł się filozof

   jan 43 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Jm większe zadłużenie tem większy poziom życia ale trzeba to dokonczyć ze po tym większym poziomie życia przychodzi komornik i konczy się ten wysoki standart życia grzebiąc po śmietnkach AMENT


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOmorNIK SYMBOLYM BOGacTFA

   777 STAŁE DOHODY BANKSTERUF I i POLITY KUF a ODHODY KRAYOWI I CIYMNYMU LUTOFI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A SMIECIUFKA SYMBOLYM STAŁYCH DOCHODUF I GŁODNY PRACY I EMERYTURY NA HASi OKu
   szKOła SYMBOLYM TUMANIYNIO A SZPITAL PRYWATY POńSSTFA SYMBOLYM EUTANAZJI BIYDY.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama