Rzeźnia w Chorzowie jest już ruiną [PORÓWNAJ DZIŚ Z WCZORAJ]

  Rzeźnia w Chorzowie jest już ruiną [PORÓWNAJ DZIŚ Z WCZORAJ]

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chciałabym, żeby kiedyś powstał tu mały rynek, z restauracją i hotelem. Żeby wróciło życie - mówi Irena Niemczykowska, która dorastała przy ul. Krakusa w Chorzowie, gdzie przez niemal sto lat działała Miejska Rzeźnia.
  Tak obecnie wygląda rzeźnia przy Krakusa

  Tak obecnie wygląda rzeźnia przy Krakusa ©arc.

  Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Ostatnio stalową bramę rzeźni ukradli złomiarze, a grupa zaniepokojonych sympatyków zabytku powiadomiła o tym policję i Śląską Grupę Inwestycyjną, czyli właściciela obiektu. Wczoraj rzeźnię skontrolował Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.

  - Na miejscu był także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który sporządził protokół. Powiadomiliśmy o kontroli właściciela, ale nikt się nie pojawił - relacjonuje Mercik. - Pokontrolne wnioski? Obiekt nie jest zabezpieczony. Jego stan jest gorszy niż po naszej ostatniej, jesiennej kontroli i stwarza zagrożenie dla osób postronnych. W związku z tym zamierzam złożyć w tej sprawie doniesienie do prokuratury - zapowiada.

  W Śląskiej Grupie Inwestycyjnej zapewniono nas, że dostęp do Miejskiej Rzeźni zostanie zabezpieczony - wczoraj na miejscu pojawiła się ekipa, która zaczęła naprawiać zniszczone ogrodzenie. O przyszłości rzeźni nikt jednak nie chciał mówić.

  Rzeźnia powstała w latach 1900-1901, a zespół około dwudziestu neogotyckich budynków niemal do końca XX wieku należał do miasta. - Pracował tu mój dziadek - wyjaśnia Irena Niemczykowska. - Pamiętam pikniki na rampie kolejowej, schody w naszym budynku i poręcze z charakterystycznymi kulami. Zawsze panowała tu rodzinna atmosfera. W ostatnim okresie w Miejskiej Rzeźni mieszkało pięć rodzin. Wyprowadziliśmy się w 1993 roku, a zakłady zamknięto trzy lata później. Pod koniec lat 90. rzeźnię przejęła Śląska Grupa Inwestycyjna - opowiada.

  Nowy właściciel zapowiedział, że zadba o zabytek i przekształci rzeźnię w galerię handlową - przy Krakusa miał się pojawić kompleks sklepów i butików o powierzchni 25 tysięcy metrów kwadratowych. Tymczasem przez ostatnie dziesięć lat budynki zamieniały się w ruinę. Niemczykowska na 108. i 109. urodziny rzeźni urządzała pod zabytkiem happeningi, by zwrócić uwagę na fatalny stan budynków.


  Które inne śląskie zabytki niszczeją? Zgłaszajcie!  Zobacz jak wyglądała w latach świetności:

  Photobucket

  Photobucket

  Photobucket

  DEWASTACJĘ RZEŹNI Z UWAGĄ DOKUMENTUJĄ INTERNAUCI Z FORUM CHORZOW.SLASK.PL

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wątek mafijny

   masaccio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 91

   nie doczekał się jeszcze zgłębienia
   domniemany skarbnik mafii - p. M z Śl GI
   http://www.silesia24.com.pl/blog/masaccio/1/swieto-zabytkow-asmierc-rzezni/1320.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ganba

   mara slonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 102

   To je naprowdy szanda rujnowac takie zabytki tego miasta,jest ich tak malo.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama